• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • بیرجند|روایتی از دانش‌آموزانی که نشستن پشت نیمکت‌های مدرسه برایشان آرزو‌ست‌

بیرجند|روایتی از دانش‌آموزانی که نشستن پشت نیمکت‌های مدرسه برایشان آرزو‌ست‌

صبح که از خواب بیدار می‌شود، بعد از اقامه نماز و آب و جارو کردن حیاط خانه سراغ دار قالی می‌رود. یکی رو یکی زیر؛ یکی رنگی و دیگری بی‌رنگ… این داستانِ هر روز دست‌های کوچکش است که  مانند دستان پیرزنان پینه بسته است.

عقربه‌های ساعت 7:30 را که نشان می‌دهد خود را به پشت پنجره اتاق می‌رساند. زهرا، فاطمه، مریم و زینب را می‌بیند که دست‌های یکدگیر را گرفته و راهی مدرسه می‌شوند. کار هر روزش همین است موقع رفتن و هنگام تعطیل شدن دانش آموزان از مدرسه؛ پشت پنجره کوچک اتاقش می‌رود و دوستانش را تماشا می‌کند. حسرتی در دل دارد و آهی می‌کشد.

او خود را در میان دانش آموزان در حالی که کوله پشتی بر پشت دارند و راهی مدرسه می‌شوند بارها تجسم کرده؛ اما مجبور است کمک خرج خانواده چهار نفره باشد و از کیف و کتاب دور شده است. این تنها حال و روز لیلا یکی از کودکان بازمانده از تحصیل در روستاهای خراسان جنوبی است، درحالی که صدها کودک دیگر مثل او همین حال و روز را دارند. کودکانی که بزرگترین آرزویشان نشستن پشت میز و نیمکت مدرسه است.

آری کودکانی هستند که حسرت آموختن و نشستن در کلاس‌های درس را با خود به دوش می‌کشند. کودک بازمانده از تحصیل در گروه سنی 6 تا 18 سال قرار دارند که در چرخه آموزشی کشور حضور ندارند. براساس بررسی‌ها؛ فقر، بدسرپرستی، بچه‌های طلاق، مهاجرت، نبود علاقه و نداشتن انگیزه، بیماری و دیرآموزی از جمله علل ترک تحصیل کودکان لازم‌التعلیم به شمار می‌رود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اظهار داشت: امسال 440 دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در استان  شناسایی شدند.

مطالب مرتبط  ۶ محور خراسان جنوبی نیازمند سامانه نظارت تصویری

محمدعلی واقعی با بیان اینکه  عمده افراد بازمانده از تحصیل  مربوط به رده سنی 6 تا 12 سال و پایه تحصیلی اول و ششم است افرود: از این تعداد 248 نفر پسر و 193 نفر دختر هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی بیشترین آمار با 97 نفر را مربوط به نهبندان و کمترین با دو نفر را مربوط به شهرستان خوسف دانست و گفت: فقر مالی، معلولیت، بیماری صعب‌العلاج، بد سرپرستی یا بی سرپرستی، کودکان کار و مهاجرت از عمده دلایل بازماندن این کودکان از تحصیل است که 193 نفر بعد از شناسایی به طور کامل جذب مدارس شدند.

وی ادامه داد: ایجاد معلولیت به دلیل حوادث مختلف، گرفتار شدن دانش آموزان با بیماری‌های صعب‌العلاج، فقر اقتصادی و مهاجرت مهمترین عوامل پیدایش کودکان بازمانده از تحصیل در خراسان جنوبی به شمار می‌روند.

واقعی اظهار داشت: در راستای ایجاد عدالت آموزشی و فراهم کردن فرصت‌های برابر آموزشی به ویژه در مناطق محروم و ارتقای کیفیت آموزشی مدارس، برنامه ملی انسداد مبادی بی سوادی در مرداد ماه سال جاری در شورای آموزش و پرورش استان مطرح شد تا همچون سال‌های گذشته با همکاری و تعامل شرکای درون و برون سازمانی، زمینه شناسایی، جذب و آموزش واجدین شرایط تحصیل در تمام شهرستان‌ها و مناطق برای سال تحصیلی آینده فراهم شود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی همچنین درباره تعداد دانش‌آموزان رأی اولی تصریح کرد: حدود 5 هزار رای اولی در مدارس خراسان جنوبی می‌توانند برای اولین بار با حضور در پای صندوق رأی در انتخابات مشارکت کنند.

وی گفت: این دانش‌آموزان با 18سال سن در پایه دوازدهم در حال تحصیل هستند که بیشترین آنها با یک هزار و 700نفر متعلق به شهرستان بیرجند است.

مطالب مرتبط  اهدای ۱۲۰۰واحد خون در پویش نذر خون به نیت حاج قاسم

واقعی با بیان اینکه آمار کلی رای اولی‌های استان بیشتر از  5 هزار نفر است افزود: این تعداد رأی اولی تنها افرادی هستند که در مدارس خراسان جنوبی مشغول به تحصیل هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه 45 آموزشگاه سال آینده در خراسان جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد افزود: در حال حاضر بیش از 30 مدرسه و مرکز استثنایی با یک هزار و 600 دانش‌آموز با نیاز ویژه در استان فعالیت می‌کند و 12 مرکز اختلال یادگیری در شهرستان‌های استان وجود دارد.

 

 

منبع:تسنیم

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.