چراغ امید دانش آموزان برای تحصیل خاموش شد

کلنگ احداث مدرسه طبس مسینا بیش از یک سال گذشته بر زمین خورده، اما اکنون ساخت مدرسه ای ایمن به دلخوشی واهی برای دانش‌آموزان تبدیل شده است.

مدت‌ها قبل قول ساخت مدرسه شبانه‌روزی دخترانه به دانش‌آموزان منطقه طبس مَسینا در شهرستان درمیان، داده شد ، اما اکنون با گذشت بیش از یک سال از این وعده‌ها هنوز حتی آجری بالا نرفته است.

مدرسه‌ای که انگار فراموش شده و دانش‌آموزانش مجبورند در میان وعده وعید‌های امروز و فردا در زیر سقف‌های لرزان و یا در کنار بخاری‌های ناایمن درس بخوانند.

انصراف ایمیدرو از قرارداد ساخت مدرسه

استاندار وقت آن زمان تفاهم نامه ای با شرکت ایمیدرو امضا کرد و  این شرکت متعهد به ساخت مدرسه شد، اما اکنون بعد از گذشت یک سال این شرکت حاضر به همکاری و اجرای قرارداد نیست.

۱۸ مهرماه سال ۹۹ بود که خبر «عملیات اجرایی ساخت مدرسه شبانه روزی طبس مسینا در خراسان جنوبی آغاز شد» در رسانه‌ها منتشر شد.

این آموزشگاه با مشارکت اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی، صنایع ملی مس ایران قرار بود تاسیس شود و اکنون با گذشت بیش از یک سال کلنگش هنوز در آن محوطه باقی مانده است!

تحصیل زیر سقف های لرزان

نجاتی، رئیس انجمن مدرسه فاطمه زهرا (س) طبس مسینا می‌گوید: سهل انگاری مسئولین، امید بیش از ۱۷۰ دانش آموز متوسطه فاطمه زهرا (س) شهر طبس مسینا را بار دیگر به ناامیدی کشانده است.

او معتقد است : مشخص نیست اعتبار اولیه مدرسه‌ای که در ۱۸ مهر ۱۳۹۹ به آن اشاره شده در چه مکانی صرف شده است، اما کمک یک میلیارد و ۳۰۰ میلیونی که خیرین قول آن را دادند و در ۲۲ مهر ۱۴۰۰ خبر آن منتشر شد، به کجا رسید؟

مطالب مرتبط  آماده باش ۱۱۲ تیم امدادی و عملیاتی در خراسان جنوبی

رئیس انجمن مدرسه فاطمه زهرا (س) طبس مسینا می گوید: چرا وعده‌های بی شمار بدون ضمانت اجرا می‌دهند؟

نجاتی گفت: حتی از روستا‌های اطراف در این مدرسه تحصیل می‌کنندساختمان مدرسه بسیار قدیمی است و در حالی که ۱۸ مهرماه پارسال مراسم کلنگ زنی برگزار شده، اما هنوز کاری انجام نشده است.

مدرسه فرسوده‌ای که امروز و فردا بر سر دانش‌آموزانش فرومی‌ریزد

او گفت: با اینکه شهر طبس مسینا لوله کشی گاز دارد، اما دانش‌آموزان این مدرسه از بخاری نفتی استفاده می‌کنند؛ دیگربوی نفت و وسایل گرمایشی، چون چراغ‌های نفتی را باید به موزه و میراث فرهنگی سپرد که با کمال تاسف هنوز در این مکان آموزشی از وسایل گرمایشی نفتی استفاده می‌شود.

نجاتی گفت: این مدرسه حتی آب گرم ندارد ، با اینکه از طرف انجمن مدرسه فعالیت‌هایی برای تجهیزات انجام شده، اما هنوز در حد استاندارد نیست. سوال اینجاست کودکان ما تا چه زمانی قرار است در زیر این سقف‌های لرزان تحصیل کنند.

او گفت: چندین بار مکاتبه کردیم و به آموزش و پرورش منطقه سر زدیم، اما خبری برای ساخت مدرسه نشد و از مسئولین می‌خواهیم سریع‌تر رسیدگی کنند پیش از اینکه بلایی حادث شود.

مدرسه فرسوده‌ای که امروز و فردا بر سر دانش‌آموزانش فرومی‌ریزد

ساخت مدرسه نیازمند حمایت خیران است

آموزش و پرورش اعلام کرد هیچ تعهدی برای ساخت مدارس ندارد ، بنابراین به سراغ اداره کل نوسازی مدارس رفتیم.

چاوشان، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت: مهرماه سال ۹۹ تفاهم نامه‌ای با شرکت ایمیدرو منعقد و مقرر شد‌ این شرکت در ساخت دو مجتمع شبانه روزی درمیان و زیرکوه مشارکت داشته باشد.

او گفت: این تفاهم‌نامه در شهرستان زیرکوه انجام شده و اکنون پیشرفت ۲۰ درصدی دارد، اما در شهرستان درمیان محقق نشده است ، با اینکه بار‌ها به دفتر کاریشان رجوع کردیم متاسفانه ابراز انصراف کرده‌اند.

مطالب مرتبط  انجام اولین عمل IVF در خراسان جنوبی

چاووشان معتقداست: این تفاهم نامه سند رسمی نیست که ضمانت اجرایی داشته باشد.اکنون از این شرکت قطع امید کرده و پیگیر خیرین متعددی شدیم، اما رقم مشارکت آن بالا است و کسی رغبت به سرمایه‌گذاری نمی‌کند، ولی کماکان در حال رایزنی با شرکت ایمیدرو هستیم.

ساخت این مدرسه حدود ۱۵ تا ۱۶ میلیارد تومان اعتبار لازم دارد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت: این مجتمع‌های بزرگ از محل اعتبارات خیرین، آغاز می‌شود و تنها ردیف اعتباری ردیف مردمی است.

چاووشان می گوید: پیگیری‌ها ادامه دارد و امیدواریم این مدرسه را که نیاز آن منطقه است، احداث کنیم، اما می‌دانیم زمان بر خواهد بود،  می‌دانیم مردم بی حوصله شده‌اند، اما نمی‌دانیم تا چه زمانی می‌توانیم به ساخت مدرسه برسیم.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.