آغاز مبارزه با ملخ‌های صحرایی در خراسان جنوبی

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: نخستین ریزش ملخ صحرایی مهاجر در سطح یک هزار و ۳۵۰ هکتار از اراضی شهرستان نهبندان در جنوب استان شناسایی شد که تراکم این سطح متغیر است.
مهدی یوسفی افزود: ملخ صحرایی در این مناطق به رنگ زرد لیمویی در حال جفت‌گیری و تخم‌ریزی است که از ۴ اردیبهشت مبارزه با این آفت به وسیله دستگاه «یو ال وی» پاش آغاز شد و تاکنون ۱۵۰ هکتار سم پاشی انجام شد.
وی گفت: مبارزه با آفت ملخ صحرایی اکنون در مناطق حیدرآباد، چهارفرسخ و کلاته سیدعلی شهرستان نهبندان در دست انجام است.
یوسفی افزود: با توجه به بارندگی‌های اخیر مراتع سبز، رطوبت کافی در حاشیه رودخانه‌های قدیمی، مسیل‌ها و دشت‌های دارای خاک نرم، وجود دارد که محیط مناسبی برای تخم ریزی آفت است.
یوسفی گفت: مبارزه در این کانون‌ها ادامه دارد و رصد و پایش مناطق مختلف شهرستان نهبندان در دست انجام است.
وی از تمامی ساکنان بومی مناطق مختلف شهرستان نهبندان که سم پاشی با آفت ملخ صحرایی در آنجا در دست انجام است خواست: تا اطلاع ثانونی از چرای دام در این مناطق خودداری کنند.
یوسفی همچنین از کشاورزان، اهالی روستا‌ها و مردم خواست: در صورت مشاهده دسته جات ملخ مراتب را در اسرع وقت به مراکز جهاد کشاورزی منطقه خود اطلاع دهند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: پارسال ملخ‌های صحرایی از منطقه عربستان وارد کشور شدند، اما امسال از پاکستان نیز ورودی داشته‌ایم.
وی افزود: در حال حاضر مناطق شمالی استان سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان به آفت ملخ صحرایی آلوده است و، چون خراسان جنوبی با این مناطق هم مرز است احتمال ریزش این آفت به استان از این مناطق زیاد است.
یوسفی با بیان اینکه ملخ صحرایی قدرت پرواز روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر را دارد گفت: احتمال دارد این آفت در مسیر باد قرار گرفته و وارد شهرستان نهبندان شدند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: هر ملخ ۲۰۰ تخم می‌گذارد در صورتی که اکنون با این آفت مبارزه نشود یک ماه بعد پوره‌های ملخ نمایان شده و قدرت تخریب آن‌ها بسیار بالا خواهد بود.
منبع: خبرگزاری صداوسیما
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
مطالب مرتبط  بازدید میدانی استاندار از مراکز واکسیناسیون بیرجند
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.