آغاز واکسیناسیون تب برفکی در واحد‌های روستایی و عشایری

واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در واحد‌های روستایی و عشایری خراسان جنوبی از امروز آغاز شد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان گفت: طرح واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در دام‌های روستایی و عشایری از امروز به مدت سی روز کاری در استان اجرا می شود.

بخشی افزود: در این طرح دام‌های سنگین روستایی در ۱۱ شهرستان استان علیه بیماری تب برفکی به صورت رایگان توسط کارشناسان شبکه دامپزشکی مورد واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

وی گفت: صد در صد واکسن تأمین شده در این مرحله با اعتبارات داخلی دامپزشکی استان مختص دام‌های روستای – عشایری خریداری شده و بدون اینکه وجهی از دامدار دریافت شود واکسیناسیون انجام می شود.

وی گفت: پیش بینی می‌شود در این فاز حدود ۲۱ هزار رأس دام سنگین روستایی زیر پوشش واکسیناسیون قرار گیرد.

به گفته وی  در خصوص واکسیناسیون دام سنگین در واحد‌های صنعتی و نیمه صنعتی با توجه اینکه در این دامداری‌ها تأمین و تزریقات واکسن تب برفکی از تعهد سازمان دامپزشکی خارج شده ضروری است که صاحبان این واحد‌ها برای پیشگیری از شیوع بیماری و حراست از سرمایه‌های دامی خودشان با همکاری مراکز مایه کوبی بخش خصوصی نسبت به واکسیناسیون دام‌ها اقدام کنند.

وی گفت: علاوه بر واکسیناسیون رعایت شرایط بهداشتی – قرنطینه‌ای از قبیل ضدعفونی جایگاه دام، جلوگیری از تردد بی مورد افراد به محل دامداری، استفاده از ماشین آلات و وسایل اختصاصی در واحد دامی و کنترل حمل و نقل دام‌ها نقش مؤثری درجلوگیری از شیوع بیماری‌ها دارد.

بخشی از دامداران خواست: برای اجرای هرچه بهتر طرح و پوشش مناسب جمعیت دام با اکیپ‌های دامپزشکی به خصوص در مقید کردن دام‌ها نهایت همکاری را داشته باشند.

منبع: خبرگزاری صداوسیما
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
مطالب مرتبط  ۲۷۱ بیمار مبتلا به کرونا در خراسان‌جنوبی بهبود یافتند
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.