اجرای آبیاری نوین در 12 هزار هکتار اراضی خراسان جنوبی

سیستم‌های آبیاری نوین در ۱۲ هزار و ۱۹۱ هکتار از اراضی  کشاورزی خراسان جنوبی در حال اجرا است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: اعتبارات مصوب سال جاری حدود ۸۵۰ میلیارد ریال است که در مقایسه با اعتبار مصوب پارسال  حدود دو برابر افزایش دارد  و به تناسب تخصیص اعتبار، معرفی طرح‌ها در دستور کار خواهد بود.

غلامرضا قوسی با بیان اینکه سیستم‌های نوین آبیاری متنوع برای تمامی محصولات زراعی و باغی مورد استفاده و اجرا قرار می‌گیرد، افزود:  اجرای سیستم‌های نوین آبیاری فاقد هر گونه محدودیت سطح بوده و برای هر سطحی اجرا می‌شود و هر چه سطح تقاضای اجرایی بیشتر باشد میزان هزینه خودیاری به ازای واحد سطح کاهش پیدا می‌کند.

به گفته وی امسال تاکنون برای حدود ۳۴۹ متقاضی ثبت‌نام و تشکیل پرونده انجام شده است.

قوسی گفت: خراسان جنوبی تا پایان تیرماه با اجرای هزار و  ۳۵۷ هکتار پروژه‌های نوین آبیاری رتبه پنجم کشور و با ۱۲ هزار و ۲۸۹ هکتار رتبه اول کشور را در پروژه‌های در حال اجرا کسب کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: اعتبارات دولتی برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار و کم فشار ۸۵ درصد بلاعوض بوده و ۱۵ درصد نیز خودیاری تا سقف نرم تعیین شده به ازای هر هکتار است.

هم اکنون به ازای اجرای هر هکتار آبیاری کم فشار، حداکثر ۹ میلیون تومان و برای اجرای هر هکتار سیستم آبیاری تحت فشار حداکثر ۳۰ میلیون تومان تسهیلات به کشاورزان پرداخت می‌شود که در اعتبارات جدید افزایش دارد.

قوسی گفت: بهره‌بردارانی که قبلا از اعتبارات بلاعوض دولتی استفاده کرده‌اند در صورتی که متقاضی اجرای طرح در اراضی جدید باشند پس از طی مراحل ثبت‌نام و تشکیل پرونده نسبت به معرفی آن‌ها به صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی اقدام می‌شود.

مطالب مرتبط  ۸۹ درصد مراتع خراسان‌جنوبی ممیزی شد/سامانه سماک آماده خدمات به مرتع‌داران

از ابتدای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در خراسان جنوبی تاکنون ۳۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی (زراعی و باغی) مجهز به سامانه‌های نوین آبیاری شد.

منبع: خبرگزاری صداوسیما
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.