اختصاص ۴۰۰ میلیون ریال برای حصار کشی محوطه تاریخی کله کوب

۴۰۰ میلیون ریال اعتبار ملی برای حصار کشی قسمتی از محوطه تاریخی کله کوب شهرستان سرایان اختصاص یافت.

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان گفت: برای حفاظت و جلوگیری از تخریب و ورود غیرمجاز وسایل نقلیه به محوطه تاریخی کله کوب، حصارکشی و نصب فنس در قسمتی از محوطه انجام می‌شود و اجرای کامل حصارکشی نیاز به اختصاص اعتبارات بیشتری دارد.

محمد عرب افزود: تا کنون دو فصل گمانه زنی و سه فصل کاوش باستانی با حضور باستان شناسان مطرح کشوری و خارجی در این محوطه تاریخی انجام شده و نتایج خوبی بدست آمده است.

عرب گفت: محل‌های لایه‌نگاری شناسایی‌شده بر اساس کاوش انجام شده شامل دوره‌های مفرغ، آغاز شهرنشین و هزاره پنجم پیش از میلاد است.

به گفته وی استقرار در محوطه از اوایل دوره مس‌سنگی حدود هفت هزار سال قبل آغاز و در دوره مفرغ حدود پنج هزار سال پیش به پایان می‌رسد.

وی گفت: یکی از ویژگی‌های برجسته این محوطه حضور سفال‌های لبه واریخته شاخص دوره آغاز شهرنشینی است که به تعداد زیاد در این محوطه شناسایی شده است.

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان ابراز امیدواری کرد: با اختصاص اعتبارات بیشتری برای فعالیت‌های پژوهشی و کاوش باستان شناسی و تداوم کاوش‌ها در این محوطه تاریخی، اطلاعات کامل تری حاصل شود.

محوطه تاریخی کله کوب در شهر آیسک، شهرستان سرایان که به شماره ۲۳۰۰۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده با مساحت بیش از ۹ هکتار در تملک میراث فرهنگی و یکی از معدود محوطه‌های پیش‌ازتاریخ شناسایی شده در استان است.

مطالب مرتبط  توانمندسازی روستاییان با کمک خیّران

این محوطه دارای مشخصه‌های فرهنگی مناسبی از هزاره پنجم تا سوم پیش از میلاد در این منطقه است.

منبع: خبرگزاری صداوسیما
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.