اشتغال ۱۵ نفر با اجرای طرح پشتیبان در آیسک سرایان

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان گفت: ۱۵ نفر از بانوان هنرمند حوله بافی شهر آیسک، توسط طرح پشتیبان مشاغل خانگی در ابتدای سال ۹۹ ساماندهی و تحت پوشش قرار گرفتند.
محمد عرب افزود: برای اجرای این طرح ۷۵۰ میلیون ریال تسهیلات کم بهره پرداخت شد و فعالیت این طرح بصورت کارگاهی انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه طرح‌های پشتیبان برای حمایت از تولیدکنندگان کارگاه‌های خانگی اجرا می‌شود، گفت: تسهیلات پشتیبان مخصوص افرادی است که علاوه بر داشتن مهارت کافی، مسئولیت حمایت از شاغلین خانگی را در چرخه‌ی تولید اعم از بازار یابی وفروش، تهیه تجهیزات و مواد اولیه، آموزش، طراحی و نوآوری به عهده می‌گیرند.
عرب افزود: کارگاه حوله بافی و چادر شب بافی در شهر سه قلعه با ۱۰ نفر اشتغال و دو کارگاه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در شهر سرایان با ۱۷ نفر اشتغال در دست اقدام و در مراحل اداری است که بزودی به بهره برداری خواهد رسید.
وی گفت: پارسال ۳۴۹ میلیون تومان تسهیلات برای طرح‌های حوزه صنایع دستی اعم از تولید کارگاهی و پشتیبان پرداخت شده است.
عرب همچنین گفت: حوله بافی و پارچه بافی و چادر شب بافی در این شهرستان به کلی منسوخ شده بود که بهمن ۱۳۹۲ احیا شد.
عرب افزود: فعالیت‌های ترویجی و استقبال خوب مردم باعث ثبت چادر شب بافی به شماره ۱۴۵۳ در فهرست میراث معنوی کشور به نام شهرستان سرایان شد.
وی افزود: همچنین موضوع ثبت ملی روستای چرمه بعنوان روستای صنایع دستی در زمینه چادر شب بافی و ثبت جهانی این هنر بنام شهرستان از برنامه‌های در حال پیگیری است.
منبع: خبرگزاری صداوسیما
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
مطالب مرتبط  واگذار‌ی ۴/۶هکتار از اراضی بند دره به شهرداری بیرجند
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.