افزایش سهمیه کنسانتره خراسان جنوبی

سهمیه خراسان جنوبی از ۹هزار تُن در اسفند سال۹۹ به ۲۲هزار تُن در سال جاری افزایش یافت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در خصوص کمبود علوفه گفت: دو نوع علوفه داریم که شامل خشبی و کنسانتره می‌شود که کنسانتره دولتی است و تاکنون به دلیل خشکسالی استان رایزنی‌هایی انجام شده که سهمیه استان از ۹هزار تُن در اسفند پارسال به ۲۲هزار تُن در  سال جاری رسیده است.

غلامرضا قوسی افزود:همچنین در بخش علوفه خشبی مشکل خشکسالی کشوری است و به همین دلیل با افزایش قیمت روبه رو بوده اند چرا که کشت استان حدود ۵۰۰تُن است، ولی نیاز استان بیش از حدود ۹۰۰تُن است که از دیگر استان‌ها باید وارد شود.

وی گفت: در این راستا رایزنی شده که تعاونی و تشکل‌ها خود وارد کننده باشند و از آنجایی که کشت گیاهان نباتی در بهار انجام می‌شود و ۱۹درصد سطح زیرکشت افزایش داشته با برداشت آن مشکل دامپروران تاحدود زیادی مرتفع خواهد شد.

قوسی توجه به کشت نشایی، ارقام زراعی مقاوم به تنش‌های محیطی و خشکسالی، کشت گلخانه ای، افزایش علم جامعه هدف، جایگزینی باغات فرسوده و کم بازده، تکمیل زیرساخت گلخانه ای و واحد‌های دامپروری را از برنامه های این سازمان برای افزایش تولید و افزایش عملکرد در واحد سطح و ارتقاء بهره وری در بخش کشاورزی برشمرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: هم اکنون ۲۹واحد دامپروری با ظرفیت ۲هزار و ۱۴۵راس دام در استان، زیرساخت‌های  مورد نیاز این واحدها دیده شده تا در صورت وجود علاقه‌مندان به آن‌ها واگذار شود.

به گفتۀ وی در بخش مجمتع‌های گلخانه‌ای در راستای نهضت گلخانه‌ای نیز هزار و ۷۸۴هکتار شناسایی که از این مقدار هزار و ۵۲هکتار مطالعات آن کامل انجام شده  و تاکنون ۴۰تا۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مطالب مرتبط  تصفیه خون با تره تیزک

قوسی افزود: ۶مجتمع گلخانه‌ای در شهرستان‌های بیرجند، خوسف، سربیشه، سرایان، زیرکوه و نهبندان با ۷۵درصد پشرفت فیزیکی اجرایی شده است.

منبع: خبرگزاری صداوسیما
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.