افزایش ۳ میلیارد تنی ذخیره پتاس در خراسان جنوبی

 حجت ایمانطلب افزود: با افزایش این میزان که معادل ۲ و نیم میلیارد مترمکعب شورابه است، مجموع ذخایر پتاس استان به ۴ و دو دهم میلیارد تن رسیده است.

وی گفت: ذخایر این ماده معدنی به طور کلی به دو صورت منابع سنگی و شورابه‌ای است که در خراسان جنوبی تنها به صورت شورابه‌ای و در شهرستان طبس استخراج می‌شود.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت خراسان جنوبی با بیان اینکه معدن پتاس با سرمایه گذاری ۱۷۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران فعال شده است افزود: این معدن با استخراج اسمی سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شورابه، زمینه اشتغال ۴۰ نفر را به صورت مستقیم در شهرستان طبس فراهم کرده است.

ایمانطلب با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در راستای تعیین و ثبت ذخیره این معدن گفت: تعیین تکلیف و فعالسازی معادن راکد و غیرفعال و همچنین شناسایی ذخایر جدید معدنی برای افزایش ظرفیت تولید و ایجاد اشتغال در استان از برنامه‌های این سازمان در سالجاری است.

مهمترین کاربرد پتاس به عنوان کود شیمیایی در صنایع کشاورزی است و استفاده از آن در تولید صابون و شوینده ها، رنگ‌های شیمیایی و داروها، صنایع شیشه و سرامیک، صنایع غذایی، تهیه گل حفاری از دیگر مصارف این ماده معدنی است.

معدن پتاس خوربیابانک در ۱۵۰ کیلومتری شهر طبس واقع شده و از جمله معادن منحصر به فرد و جذاب استان خراسان جنوبی است که به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان طبس مورد توجه علاقه‌مندان است.

 

پتاس خراسان جنوبی برای فرآوری به استان اصفهان ارسال می شود.

مطالب مرتبط  ممنوعیت هر گونه دورهمی و تجمع در روز طبیعت

 

 

منبع: خبرگزاری صداوسیما
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.