• صفحه خانگی
  • >
  • دانشگاه
  • >
  • امضای تفاهم نامه همکاری بین پارک علم و فناوری خراسان جنوبی و دانشگاه بزرگمهر قائنات

امضای تفاهم نامه همکاری بین پارک علم و فناوری خراسان جنوبی و دانشگاه بزرگمهر قائنات

در راستای تحقق فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و تولید ثروت از علم، تفاهم نامه همکاری بین پارک علم و فناوری خراسان جنوبی و دانشگاه بزرگمهر قائنات به امضا رسید.

محمد علی ناصری، رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی در آیین امضای این تفاهم نامه گفت: دولت گذشته سیاست بسیار سختگیرانه‌ای در ارتباط با مراکز رشد و تاسیس آنها داشت؛ اما با توجه به وسعت استان نیاز است مراکز رشد بیشتری فعال باشند و اکنون مرکز نوآوری و خلاقیت و ایجاد زمینه‌ای برای رشد و توسعه این‌ها بیشتر گسترش یافته است.

وی با تاکید بر همکاری با دانشگاه بیان کرد: لازم است از این ظرفیت استفاده شده و در هر شهری دو یا سه واحد فناور و مرکز رشد استقرار یابد تا حمایت لازمه صورت گیرد.

ناصری با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم اعتبارات کشوری بیشتری را برای تامین زیرساخت‌ها برای استان جذب کنیم، تصریح کرد: زیرساخت در دانشگاه‌ها موجود است و می‌توان از ظرفیت فضای ساختمان‌های داخل دانشگاه برای استقرار مرکز نوآوری و خلاقیت بهره گرفت که بدین ترتیب حمایت از نوآوران در مراکز رشد و در دانشگاه‌ها میسر خواهد بود.

وی بیان کرد: برای فرهنگ سازی و آشنایی هرچه بیشتر آحاد جامعه در شهرستان قائن و بالاخص دانشجویان با این مرکز در دانشگاه باید برنامه‌ها و تدابیری اندیشیده شود تا فرصت‌های بیشتری برای استفاده از این ظرفیت فراهم شود.

ناصری تصریح کرد: سیاست وزارت علوم به نوعی به سمت حمایت از گسترش در مراکز شهرستانی پیش رفته و گفته می‌شود که ما باید از تمام افراد خلاق که می‌توانند برای خود شغلی ایجاد کنند با تاکید مبتنی بر نوآوری حمایت کنیم؛ بنابراین به دنبال این هستیم که در استان خراسان جنوبی این مراکز را در داخل دانشگاه‌ها مستقر کنیم و در شهرستان‌هایی مانند قاین، زیرکوه، سرایان و بشرویه که ظرفیت لازم را برای فناور دارند، فعال باشیم.

مطالب مرتبط  ارسال ۴۰۰ چادر از خراسان جنوبی برای سیل زدگان سیستان و بلوچستان

وی ادامه داد: پارک علم و فناوری با دانشگاه تفاهم نامه‌ای را امضاء می‌کند و ساختمانی تعیین می‌شود که مدیریت آن در اختیار خود دانشگاه‌ها است و حمایت از واحدهای فناور و تامین زیرساخت‌ها برعهده پارک خواهد بود که برآیند آن باعث گسترش فرهنگ استفاده از ایده‌ها می‌شود.

ناصری تصریح کرد: ما قرار نیست با این روش مشکل اشتغال را حل کنیم، اما مشکل بخشی که در حوزه‌های نوآورانه قرار می‌گیرد برطرف خواهد شد و ما با کمک دانشگاه‌ها از اعتبارات کشوری برای استان استفاده می‌کنیم تا به اهداف خود برسیم.

امضای تفاهم نامه همکاری بین پارک علم و فناوری خراسان جنوبی و دانشگاه بزرگمهر قائنات

سید احسان شکیب، رئیس دانشگاه بزرگمهر قائنات نیز در این مراسم، اظهار کرد: ایجاد مرکز نوآوری دانشگاه بزرگمهر اقدام قابل توجهی است در حالیکه هنوز آحاد جامعه و مسئولین وجود مراکز رشد را آن گونه که باید باور نکرده‌اند، اما زمان نشان خواهد داد که مراکز رشد تا چه اندازه می‌توانند در پرورش ایده‌ها، ایجاد اشتغال و تمام مسائل علمی مهم و موثر باشند.

وی با تاکید بر ایجاد و احداث و آماه سازی فضایی برای مراکز رشد در دانشگاه، ادامه داد: امسال اعتبارات ویژه‌ای نداشتیم، اما تا سر حد توان برای تجهیز اقدام می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در دانشگاه بزرگمهر قاینات برای تسریع روند در بحث زیرساخت‌ها نیاز به حمایت مالی داریم، بیان کرد: ساماندهی هسته‌های فناور در دانشگاه بزرگمهر و استقرار شرکت‌های پذیرش شده از تاکیدات است و امید است که با حمایت‌های بیشتر معاونت علمی تعداد این هسته‌های فناور افزایش یابد.

این تفاهم نامه فیمابین پارک علم و فناوری خراسان جنوبی و دانشگاه بزرگمهر قائنات منعقد شد. موضوع تفاهم نامه؛ تعاملات و همکاری در توسعه علمی و فناوری استان، تعامل و همکاری دوجانبه در راه اندازی مرکز رشد در دانشگاه، گام نهادن در ایجاد شرکت‌های دانش بنیان، کمک به پژوهشگران و فارغ التحصیلان دانشگاهی در چارچوب نقش آفرینی و استفاده از تیروی علمی و آکامیک، همکاری در راه اندازی مرکز نوآوری و حمایت از فناوران و تبدیل ایده های دانشجویان و اساتید به محصول، همکاری در برگزاری رویداد های کارآفرینی(استارت آپ ویکند، ایده شو، مسابقات شتاب و …) و همکاری در برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی، سمینار و نمایشگاه‌های علمی و فناوری ملی و بین المللی و فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و تولید ثروت از علم است.

مطالب مرتبط  برفروبی بیش از ۵ هزار کیلومتر از محور‌های خراسان جنوبی

مدت زمان اجرای تفاهم نامه از تاریخ انعقاد به مدت دو سال خواهد بود و در صورت اعلام نظر مساعد و کتبی کمیته مشترک و با تصویب نمایندگان طرفین قابل تمدید خواهد بود.

همکاری در راه اندازی و ایجاد مرکز نوآوری و مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه، استفاده حداکثری از فضا و تجهیزات طرفین برای اجرای دوره‌های آموزشی برابر قوانین و مقررات طرفین، استفاده از امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی طرفین جهت استفاده شرکت‌های دانش بنیان، استفاده از امکانات رفاهی، فرهنگی طرفین برای تعامل هرچه بیشتر کارکنان دانشگاه و پارک، تبادل تجربه و استفاده از ظرفیت‌های علمی و زیرساختی مشترک در خصوص ارتقا سطح آموزش‌های از راه دور با استفاده از ابزارها و تجهیزات روزآمد؛ تعهدات مشترک این تفاهم نامه است.

 

منبع : ایسنا

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.