امیکرون؛ از ویروس غالب تا محدود بودن علائم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: علی رغم اینکه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که ویروس امیکرون در اغلب کشورهای دنیا در حال گسترش است و احتمال می‌دهیم تا یک ماه آینده کاملا ویروس امیکرون جایگزین ویروس دلتا شود، اما خوشبختانه علائم آن تاکنون محدود بوده است.

کامبیز مهدی زاده، شامگاه سه شنبه ۱۴ دی به خبرنگاران اعلام کرد: ویروس‌ها و مخصوصا ویروس کرونا و ویروس‌های تنفسی جهش‌های زیادی انجام می‌دهند؛ این امر نیز به این دلیل است که مکانیزم کنترلی در این ویروس‌ها محدود است و تقریبا وجود ندارد.

وی افزود: تاکنون حدود ۳۰ تغییر ژنتیکی در ژنوم ویروس کرونا اتفاق افتاده و این جهش‌ها باعث شده سرعت انتقال ویروس و تکثیر در راه‌های تنفسی افزایش یابد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: سه جهش از این ۳۰ جهش برای فرار ویروس از شناسایی سیستم ایمنی تغییر پیدا کرده و یک جهش به تسهیل ورود به سلول‌های انسان کمک کرده است و این امر سیستم سلامت را با چالش مواجه می‌کند.

مهدی زاده ادامه داد: علی رغم اینکه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که ویروس امیکرون در اغلب کشورهای دنیا در حال گسترش است و احتمال می‌دهیم تا یک ماه آینده کاملا ویروس امیکرون جایگزین ویروس دلتا شود، اما خوشبختانه علائم آن تاکنون محدود بوده است.

وی افزود: شدت بیماری حدود ۴۰ تا ۷۰ درصد کمتر بوده و نیاز به بستری تا حدود ۵۰ درصد نسبت به دلتا کمتر است، اما سرعت انتقال حدود ۷۰ درصد بیشتر بوده و باعث افزایش مبتلایان می‌شود که در این صورت نظام‌های سلامت ممکن است نتوانند خدمات لازم را ارائه دهند.

مطالب مرتبط  وزیر بهداشت : تعطیلی مدارس کشور تا دوشنبه

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه محدودیت‌ها باید ادامه یابد، یادآور شد: در پیشگیری از کرونا واکسیناسیون و استفاده از ماسک مهم بوده و تهویه مناسب به خصوص در فصل زمستان، بهداشت دست و جلوگیری از تجمع و دورهمی بسیار مهم است.

 

منبع : ایسنا

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.