اوج‌گیری کرونا در خراسان جنوبی

۱۰ اسفند سال ۹۸ نخستین مورد ابتلا به بیماری کرونا در خراسان جنوبی خبرساز شد، خبری که استرس و فشار روانی زیادی بر مردم وارد کرد تا اینکه روز به روز آمار افزایشی شد و در نهایت ۲۸ اردیبهشت امسال برای نخستین بار آمار مبتلایان به کرونا به صفر رسید.

خراسان جنوبی همچنین چهارشنبه هفتم خرداد دومین روز بدون کرونا را تجربه کرد اما مسوولان بهداشت و درمان تاکید داشتند این کاهش به معنای پایان کرونا نیست و هشدارها و رعایت دستورالعمل‌ها کماکان باید رعایت شود.

در همین مدت بود که مردم خسته شده از ایام قرنطینه و ماسک به صورت، زندگی را خیلی عادی با حداقل رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله فاصله‌گذاری اجتماعی و دید و بازدیدها از سر گرفتند.

از طرفی هوا نیز به سرعت در استان خراسان جنوبی به سمت گرم و داغ شدن پیش می‌رفت و عده‌ای بر این باور بودند که گرمای هوا سبب کاهش شیوع بیماری کرونا می‌شود و عده‌ای نیز آن را بی‌تاثیر می‌دانستند، شواهد درباره اثر گرمای هوا بر کرونا ضد و نقیض بود تا اینکه شواهد حاکی از این است گرما تاثیری بر نابودی ویروس کرونا ندارد.

چند روز پیش یعنی ۱۵ خرداد بود که مجدد خطر اوج‌گیری بیماری کرونا با ۲ رقمی شدن آمار مبتلایان مورد توجه مردم و مسوولان قرار گرفت که در صورت بی‌توجهی به هشدارها و رعایت نکردن نکات بهداشتی زنگ خطر بزرگی برای استان و شهروندان آن محسوب می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بعد از یک دوره کاهش تدریجی موارد مثبت به کرونا در استان که به دنبال اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و هوشمند و رعایت مردم و در خانه ماندن آنها رقم خورد اما در چند روز گذشته شاهد افزایش قابل توجه موارد مثبت کرونا در استان بودیم.

محمد دهقانی فیروزآبادی افزود: هرچند عمده موارد مثبت سرپایی هستند اما وقتی تعداد بیماران سرپایی نیز زیاد می‌شود احتمال اینکه از این افراد عده‌ای نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشند یا دچار یکسری مشکلات شوند نیز افزایش می‌یابد.

وی بیان کرد: همانطور که مهمترین علت کنترل یا مهار بیماری کرونا در استان همراهی مردم در رعایت مسایل بهداشتی، نرفتن به مسافرت‌های غیرضرور، رعایت فاصله‌ اجتماعی و ماندن در خانه و سایر بود اکنون نیز دلیل اصلی افزایش بیماری کرونا کم شدن حساسیت مردم به رعایت مسایل بهداشتی، رفتن به مسافرت و دید و بازدیدها و عادی شدن شرایط است.

مطالب مرتبط  ۱۲ هزار و ۹۹۳ بسته معیشتی بین مددجویان خراسان جنوبی توزیع شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: نتایج کار تحقیقاتی که در تهران انجام شده است نشان می‌دهد تردد غیرضرور و مسافرت‌ها افزایش یافته و مردم پروتکل‌های بهداشتی از قبیل استفاده از ماسک دستکش یا شست و شوی دست‌ها را کمتر رعایت می‌کنند.

وی با بیان اینکه رعایت نکردن مسایل بهداشتی تاثیر بسزایی در افزایش موارد مثبت به کرونا دارد تاکید کرد: کماکان اگر این مساله ادامه داشته باشد به تدریج شاهد افزایش بیماری خواهیم بود و بایستی منتظر پیامدهای آن نیز باشیم.

دهقانی با بیان اینکه علائم و نشانه‌های بیماری کرونا دچار تغییر شده است گفت: در موارد جدید مثبت کرونا مریض ممکن است با سردرد، درد شکمی، اسهال، اختلال بویایی، اختلال چشایی به مراکز درمانی مراجعه کند.

وی با اشاره به اعمال محدودیت‌های احتمالی در استان خراسان جنوبی افزود: تاکنون تصمیمات جدید ستاد ملی کرونا به استان ابلاغ نشده است اما با توجه به شرایط کشور برخی بازگشایی‌ها اتفاق افتاده است و مجوز داده می‌شود که در تمامی این مجوزها بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی تاکید شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: بارها مسوولان تاکید کرده‌اند که ما مردم باید زندگی با کرونا را یاد بگیرند چون هنوز این بیماری همراه ما خواهد بود لذا باید الزامات زندگی با کرونا را رعایت کنیم در غیر اینصورت بدون شک باید منتظر پیامدهای ناشی از رعایت نکردن مسایل بهداشتی باشیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۲ شهرستان بیرجند و نهبندان در وضعیت قرمز قرار دارند و آمار موارد مثبت و بستری آنها زیاد شده است که ویروس از استان‌های همجوار وارد شده است.

دهقانی از تشدید نظارت‌ها بر صنوف و اماکن استان از امروز خبر داد و گفت: اصناف و اماکن در صورتی‌که بعد از تذکرات نسبت به رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی اقدام نکنند احتمال تعطیلی و پلمب واحد افزایش خواهد یافت لذا از کسبه و مردم درخواست داریم که مسایل بهداشتی لازم را رعایت کنند.

وی ادامه داد: همچنین بازدید و نظارت از تمامی دستگاه‌های اجرایی استان در دستور کار قرار گرفته است و با خاطیان برخورد خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی هم گفت: در راستای حفظ سلامت مردم با افرادی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند برخورد جدی می‌شود.

محمد صادق معتمدیان افزود: ستاد ملی کرونا برای بازگشایی هر نوع از مشاغل، پروتکل‌ها و دستورالعمل‌هایی را لحاظ کرده که لازم الاجراست.

وی ادامه داد: چنانچه واحد صنفی یا حوزه‌ای در رعایت دستورالعمل‌ها کوتاهی کرده، خلاف مقررات اقدام می‌کند، باید دستگاه‌های نظارتی تذکرات لازم را ارائه دهند.

مطالب مرتبط  ۸۴۸ هزار تن کالا از مرز ماهیرود به کشور افغانستان صادر شد؛ برقراری مبالادت تجاری

وی تاکید کرد: مشاغلی که اصول بهداشتی را رعایت نمی‌کنند باید پلمپ شوند و اقدامات برخوردی هم حتما باید به اطلاع مردم برسد.

استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر این که هزینه رعایت نکردن دستورالعمل‌ها را باید بالا ببریم تصریح کرد: افزایش آمار بیماران مبتلا به کرونا، نشأت گرفته از کاهش حساسیت مردم است، لذا باید برنامه‌ریزی در همه کمیته‌های ذیل ستاد در راستای اصلاح این شرایط باشد.

وی شناسایی کانون‌های شیوع بیماری را یکی از تکالیف حوزه بهداشت و درمان در شرایط فعلی دانست و عنوان کرد: به منظور کم کردن آسیب‌ها، کنترل شرایط، ممانعت از شیوع بیشتر بیماری و افزایش آمار مبتلایان به کرونا، باید برای کانون‌های شناسایی شده محدودیت‌هایی اعمال شود تا به مردم آسیبی نرسد.

معتمدیان تأکید کرد: برای حفظ سلامت مردم، باید به مباحث کرونا مسوولانه ورود کنیم.

وی با اشاره به مصوبات نشست روز گذشته ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: بر اساس آخرین تصمیمات اتخاذ شده، کلاس‌های آموزشی زبان، کلاس‌های قرآنی، مهدکودک‌ها، آژانس‌ها و تورهای گردشگری از روز شنبه ۲۴ خرداد فعالیت خود را از سر می‌گیرند.

معتمدیان یادآور شد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اعمال نظارت‌های ویژه از پیش شرط‌های تعیین شده برای عملیاتی شدن این تصمیم است.

وی از بازگشایی سینماها و کنسرت‌ها از روز یکم تیرماه امسال خبر داد و گفت: رعایت ضوابط بهداشتی و کم کرن ظرفیت‌ها به میزان ۵۰ درصد از مواردی است که باید در این گشایش مجدد مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: در این نشست ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا نیز مثل همیشه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شستشوی مرتب دست‌ها، استفاده از ماسک در اجتماعات و فضاهای بسته، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و از همه مهمتر ماندن در خانه تأکید شده است.

استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر برگزار نشدن مراسمی که تجمع به همراه دارد اظهار داشت: برای برگزاری مراسم ترحیم و عروسی و همین طور محافل خانوادگی محدودیت‌هایی لحاظ شده است که همه ما مکلفیم این محدودیت‌ها را بپذیریم و تابع قانون باشیم.

معتمدیان در ادامه با اشاره به احتمالات و پیش بینی‌های صورت گرفته برای تداوم بیماری کرونا تصریح کرد: به علت نامعلوم بودن بازه زمانی ماندگاری این بیماری، باید تمام فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با این شرایط تطبیق داده شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر برای همه موارد، دستورالعمل‌هایی تعیین شده است اما در اجرای ضوابط مشکل داریم که این موضوع نظارت و کنترل بیشتر را می‌طلبد.

مطالب مرتبط  کمبود ۲۰درصدی پرستار در خراسان جنوبی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند هم گفت:  کاهش شیوع بیماری و رفع محدودیت‌ها در استان سبب افزایش تماس‌ها و کاهش مراقبت‌های مردمی و از طرفی آغاز موج جدید بیماری در استان شد.

کامبیز مهدی زاده افزود: در نیمه دوم اردیبهشت شاهد کاهش موارد مثبت به کرونا در استان و کشور بودیم لذا بسیاری از محدودیت‌ها رفع شد.

وی ادامه داد: رفع محدودیت‌ها این تصور را در مردم ایجاد کرد که مشکل  بیماری کرونا در استان و کشور حل شده است به همین دلیل شاهد افزایش تماس‌ها و کاهش مراقبت مردم از خودشان بودیم و این شاید از دلایل اصلی افزایش بیماری در روزهای اخیر در استان بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: از ابتدای شیوع همه‌گیری کرونا شاهد سه پیک بیماری در خراسان جنوبی بودیم که پیک نخست همزمان با کل کشور در پایان اسفند ۹۸ و اوایل فروردین ۹۹ اتفاق افتاد و ناشی از همه‌گیری عمومی در کشور بود.

وی اضافه کرد: پیک دوم نیز در پایان دهه دوم فروردین با شیوع فعالیت اداری و بیرون آمدن مردم از منازل و کمتر شدن توصیه‌های در خانه ماندن، رخ داد.

مهدی زاده تصریح کرد: پیک سوم نیز در اواسط اردیبهشت اتفاق افتاد که با شروع کار کسبه و بیشتر شدن تماس مردم با یکدیگر اتفاق افتاد.

وی تاکید کرد: اکنون در شیوع یک پیک جدید هستیم که دلیل آن کمتر رعایت شدن فاصله‌های اجتماعی و همینطور افزایش شیوع  کرونا در استان مجاور سیستان و بلوچستان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: تعداد زیادی از بیماری کرونا از استان هم مرز سیستان و بلوچستان وارد خراسان جنوبی شده است.

ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» ماه دسامبر (آذر ۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و بتدریج به سایر کشورهای دنیا سرایت کرد.

بروز بیماری کرونا در ایران اوایل اسفند پارسال اعلام شد و تاکنون ۱۷۱ هزار و ۷۸۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و جان باختگان کرونا در کشور به ۸ هزار و ۲۸۱ نفر رسید.

اغلب موارد جدید ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در استان خراسان جنوبی در روزهای گذشته مربوط به موارد سرپایی بوده است.

این استان به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد.

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.