بخشی از گرد و غبار در خراسان جنوبی منشأ خارج از استان دارد

سید کمال الدین میرجعفریان شامگاه دوشنبه در کارگروه مقابله با پدیده گرد و غبار اظهار داشت:کشاورزی به سبک سنتی درایجاد کانون های گرد و غبار موثر است .

وی گفت: جهاد کشاورزی باید در خصوص کانون‌های گرد و غبار برنامه ‌ریزی و طرح جامع تدوین شده خود را به وزارت جهاد کشاورزی ارائه دهد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی افزود: منشأ گرد و غبار در برخی استان ها، خارج از کشور است و در خراسان جنوبی نیز بخشی از گرد و غبار، منشأ خارج از استان دارد، بنابراین باید پایش درستی در این خصوص صورت گرفته و نقش سایر استان‌ها در تصمیم‌گیری ها و اعتبارات لحاظ شود.

وی با تاکید بر نقش مهم دستگاه‌ها در جذب اعتبارات، خاطرنشان کرد: مدیران باید از همه ظرفیت ها برای جذب منابع استفاده کرده و حق و حقوق استان را با جدیت دنبال کنند، زیرا وسعت استان خراسان جنوبی شش الی هفت برابر برخی استان هاست و این موضوع باید در پدیده گرد و غبار لحاظ گردد.

میرجعفریان ادامه داد: کشاورزی به سبک سنتی درایجاد کانون‌های گرد و غبار موثر است؛ مثلاً برخی از کشاورزان پس از برداشت محصول، بلافاصله مزارع را آتش زده ویا با شیوه های نادرست کاشت وبرداشت، بافت خاک را به هم می زنند و این موارد درایجاد گردوخاک موثر است .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی یادآور شد: صداوسیما ومطبوعات درآگاهی بخشی به مردم و مباحث ترویجی وآموزشی، نقش ارزنده ای دارند که نیاز است در این خصوص همکاری لازم را داشته باشند .

 در این جلسه طرح کمربند سبزدر شهرهای متاثر ازپدیده گرد و غبار نیز ارائه و مورد بررسی قرار گرفت.

مطالب مرتبط  ۸۹درصد چاه‌های کشاورزی مجهز به کنتور هوشمند

منبع:تسنیم

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.