بیش از دو میلیارد ریال جرائم سایبری در خراسان جنوبی رخ داد

بیرجند

بیش از دو میلیارد ریال جرائم سایبری در خراسان جنوبی رخ داد

ایسنا/خراسان جنوبی رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تاکنون جرایم سایبری به ارزش ریالی بالغ بر دو میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان در فضای مجازی رخ داده است.

سرهنگ علی محمدپور، امروز چهارشنبه دوم بهمن، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: جرایم سایبری و به خصوص کلاهبرداری و برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب مردم در نتیجه اعتماد بی جا در بستر فضای مجازی است که باعث می شود مردم دچار مشکل و ضرر شوند و در جرایم سایبری بیش از ۸۸ درصد مربوط به جرایم مالی است.

وی با بیان اینکه باید در راستای ارتقای سواد رسانه‌ای مردم گام‌هایی برداشته تا شاهد آگاهی چشم‌گیر آنان باشیم، افزود: از ابتدای امسال ۱۱۶ درصد افزایش وقوع جرایم سایبری در استان رخ داده و در حوزه کشف نیز در ۱۰ ماهه امسال ۱۰۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته‌ایم.

به گزارش ایسنا، رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات خراسان جنوبی با بیان اینکه میانگین کشف جرایم سایبری در استان حدود پنج درصد از میانگین کشوری بیشتر است، تصریح کرد: پنج جرم نخست سایبری استان از ابتدای امسال بر حسب میزان فراوانی، برداشت اینترنتی غیرمجاز با فراوانی ۷۰ درصد، کلاهبرداری رایانه‌ای با فراوانی ۱۸ درصد، مزاحمت‌های اینترنتی که بیشتر قربانیان آن را بانوان تشکیل می‌دهند، هک سامانه و سیستم‌های گوشی هوشمند و انتشار فیلم‌های خشوصی در اینترنت بوده است.

بیرجند

بیرجند

محمدپور ادامه داد: بیشتر مجرمان این حوزه بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سال قرار دارند و بیشتر جرم‌ها به کلاهبرداری برمی‌گردد.

مطالب مرتبط  باز شدن گره ۱۲ ساله کتابخانه مرکزی بیرجند

وی با اشاره با برگزاری ۱۴ نمایشگاه در حوزه پیشگری از ابتدای امسال، اظهار کرد: ۲۶۰ نفر به عنوان داوطلب مردمی جذب شدند ا از تخصص آنان استفاده شود.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات خراسان جنوبی با اشاره به ۲۵۰ مورد بازدید از کافی نت‌ها و شناسایی ۵۴ کافی نت متخلف و سه مورد پلمب کافی‌نت، افزود: از ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۵۰ درصدی تخلفات کافی نت‌ها مواجه بوده‌ایم.

محمدپور با اشاره به نزدیک شدن به زمان انتخابات، بیان کرد: در این خصوص افراد باید در تولید و انتشار محتوای انتخابات دقت کنند و بدانند که انتشار اخبار تحریک آمیز در مورد وضعیت کشور و استان پیگرد قانونی دارد.

وی یادآور شد: با سایت‌هایی که فروش خدمات دارند تعامل برقرار شده تا در صورت به مشکل برخوردن خریدهای اینترنتی، پلیس فتا وارد عمل شود.

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.