• صفحه خانگی
  • >
  • مسکن
  • >
  • تداوم خواب بازار مسکن از زمستان پارسال/ زوج‌های جوان در غم خانه دار شدن پیر می‌شوند

تداوم خواب بازار مسکن از زمستان پارسال/ زوج‌های جوان در غم خانه دار شدن پیر می‌شوند

از ابتدای امسال اجاره بهای مسکن در بیرجند بین ۲۰ تا ۳۰ درصد و املاک تجاری گاهی تا ۴۰ درصد افزایش داشته است.

 

بازار مسکن بیرجند در حالی تابستان را سپری می‌کند که رکودی که از اواخر زمستان پارسال در این بازار آغاز شده بود همچنان ادامه دارد.

در این شرایط قیمت مسکن افزایشی نبوده بلکه کاهش محسوسی هم داشته و این موضوع هم بر رونق معاملات اثر نداشته است، اما در سوی دیگر بازار افزایش اجاره املاک در حالی داغ است که به گفته برخی مشاوران املاک، خانه اجاره‌ای کمتر یافت می‌شود.

تأمین مسکن به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های سال‌های اخیر برای عده زیادی در خراسان جنوبی تبدیل‌شده است تا جایی که چه زوج‌های جوان و چه آنان که سال‌هاست بار مستأجری را به دوش می‌کشند، در مقابل موانع سخت خانه دار شدن به راحتی زانو می‌زنند و در شرایط فعلی تورم و افزایش اجاره بها نیز چاره‌ای جز تحمل ندارند.

مسکن

این روز‌ها افزون بر رشد فزاینده اجاره بها در استان و به خصوص در بیرجند، نبود خانه خالی هم به دغدغه و کابو برای مستأجرانی تبدیل شده است که از صاحب خانه جواب رد برای تمدید اجاره نشینی شنیده اند.

رهن و اجاره‌های سرسام آور

اصغری جوان بیرجندی با بیان این که در روز‌های اخیر برای اجاره مسکن به بنگاه‌های زیادی مراجعه کرده است، گفت: اجاره‌ها خیلی بالاست و پرداخت آن از توان مالی ما که تازه زندگی مشترک را شروع کرده‌ایم خارج است.

او افزود: ما زوج‌های جوان با مشکلات زیادی مواجه هستیم که  اجاره‌بها و قیمت مسکن با توجه به گرانی‌های اخیر به این مشکلات افزوده است.

مطالب مرتبط  پذیرش تور گردشگری در خراسان جنوبی ممنوع شد

نظارتی بر بنگاه‌ها نیست

اصغری جوان بیرجندی گفت:  مسئولان فقط وعده می‌دهند، اما نظارتی بر بنگاه‌ها نیست و در زمان مراجعه به متصدیان بنگاه‌ها می‌گویند صاحب خانه قیمت را مشخص می‌کند.

او که چند ماه از عقد او و همسرش می‌گذرد و برای شروع زندگی به دنبال خانه‌ای متناسب با شرایط اقتصادی خود است، بیان کرد: برخی صاحب خانه‌ها فقط رهن کامل می‌خواهند و رهن کامل هم مبلغی در حدود ۱۰۰ میلیون تومان است در حالی که تأمین چنین رقمی برای من که تازه کسب و کار را شروع کرده ام بسیار زیاد است

اصغری ادامه داد: اگر هم رهن کامل مطرح نباشد با مبالغی در حدود ۶۰۰ هزار تومان اجاره و ۲۰ میلیون رهن و بیشتر در شمال شهر خانه اجاره می‌دهند که نسبت به ماه‌های قبل بسیار زیاد است، هر چند خانه برای اجاره هم بسیار کم پیدا می‌شود.

این جوان بیرجندی عنوان کرد: نرخ اجاره و رهن در جنوب شهر سرسام آور است و هر جوانی از پس تأمین آن بر نمی‌آید.

بشگزی دیگر شهروند بیرجندی گفت: چهار ماه است به دنبال خانه می‌گردم، ولی نتوانستم خانه‌ای با قیمت مناسب پیدا کنم.

او با بیان این که برخی صاحب خانه‌ها ملک خود را به زوج‌های بچه دار نمی‌دهند، افزود: هیچ نظارتی بر بازار اجاره و نرخ‌ها وجود ندارد و گاهی براساس قیمت مد نظر در اپلیکیشن‌های فروش، اجاره بها تعیین می‌شود.

عرضه زیاد، اما تقاضا کم است

آن طور که از صحبت متصدیان مشاوران املاک در شهر بر می‌آید، بازار در حالی رکود خرید و فروش را تجربه می‌کند که عرضه زیاد، اما تقاضا کم است.

مطالب مرتبط  بیرجند، دومین مرکز استان خنک کشور

به گفته یکی از مشاوران املاک، قبل از انتخابات همه منتظر برگزاری آن و نتایج مذاکرات بودند و حالا در شرایط فعلی همه منتظر هستند تا ببینند وعده‌های دولت در زمینه مسکن تا چه حد تحقق می‌یابد.

او افزود: قیمت مسکن در دو سال گذشته چند برابر افزایش یافته است به طوری که شهروندان دیگر توان خرید مسکن را با توجه به افزایش دیگر هزینه‌های زندگی ندارند.

یکی دیگر از متصدیان مشاور املاک هم با اشاره به سکوت حاکم بر بازار معاملات مسکن گفت: با وجود این اجاره بها تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است و خانه اجاره‌ای به سختی در شهر پیدا می‌شود.

رکود بازار مسکن

اربابی رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند هم با تأیید رکود بازار مسکن گفت: در دو ماه گذشته هیچ تغییری ایجاد نشده و قیمت‌ها همان نرخ‌های ماه‌های پیش است.

او افزود: ابتدای امسال قیمت مسکن کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی داشت و بعد از آن هیچ افزایش یا کاهش قیمتی را شاهد نبوده ایم.

رکود بازار مسکن

اربابی دلیل پایین بودن معاملات مسکن را افزایش هزینه‌های زندگی و رشد چند برابری قیمت مسکن و افت توان خرید دانست و بیان کرد: مصالح ساختمانی و آهن از ابتدای سال افزایش قیمت داشته، اما نقشی در افزایش قیمت مسکن نداشته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند ادامه داد: هرچند برخی از فروشندگان به دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی قیمت املاک خود را افزایش دادند از سویی دیگر به دلیل تورم قدرت خرید مردم کاهش یافته و همچنان رکود در بازار مسکن حاکم است.

او با بیان اینکه از ابتدای سال اجاره بها در بیرجند بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافته و اجاره بها املاک تجاری گاهی تا ۴۰ درصد افزایش داشته است، تصریح کرد: در مجموع مستأجران در شهر بیرجند با توجه به تعداد زیاد مسکن و تراکم جمعیت گران زندگی می‌کنند.

مطالب مرتبط  خطر ابتلا به دیابت در افراد دارای اضافه وزن

 

منبع باشگاه خبرنگاران جوان

 

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.