تعریض خیابان طالقانی بیرجند در بن بست

تعریض خیابان طالقانی بیرجند به طرح جامع ترافیک شهری و تامین منابع مالی بستگی دارد

سال ها از مطرح شدن طرح تعریض خیابان طالقانی بیرجند با هدف روان کردن ترافیک در این مسیر می گذرد و مسئولان شهرداری که موافقت برخی مالکان را مانعی بر سر راه اجرای این طرح می دانستند، حالا نه تنها از تعداد واحد های تملک شده و اعتبار هزینه شده برای آن ابراز بی اطلاعی می کنند، بلکه نبود بودجه کافی برای تملک بقیه املاک را از موانع اجرای این طرح می دانند.
نهم مهر سال 91 مسئول وقت املاک شهرداری بیرجند به «خراسان جنوبی» گفته بود املاکی که صد درصد در طرح تعریض خیابان طالقانی قرار می گیرد حدود 15 باب مغازه است که چهار مورد آن به تملک شهرداری درآمد.
به گفته مهندس «مهدوی کیا» 40 درصد املاک تملک و 60 درصد باقی مانده است که چنان چه توافق لازم با مالکان انجام شود تا پایان سال 91 کار تخریب به اتمام می رسد.
اما سال ها از آن صحبت ها می گذرد و هنوز دغدغه های رانندگی در این خیابان اصلی مرکز استان ادامه دارد، در این میان، برخی از ادارات عقب نشینی مسیر را انجام داده اند، اما تعداد املاک شخصی عقب رفته زیاد نیست بنابراین باید املاک زیادی در مسیر تعریض، خریداری و تخریب شود.
باید چاره اندیشی شود
یکی از مغازه داران این خیابان با اشاره به مطرح شدن تعریض این معبر شهر و ضرورت اجرای آن با توجه به حجم ترافیک و تردد خودروها، می گوید: شهرداری یا با مالکان توافق یا آن را اجباری اعلام کند و در مقابل به آنان خدماتی ارائه دهد.
«کوشافر» با استناد به صحبت های شهردار مبنی بر سنگین بودن طرح تعریض خیابان طالقانی و این که در بازه ای مطرح شد که خیابان شیرین به عنوان پشتیبان استفاده شود، معتقد است که خیابان شیرین، هزینه بیشتری از تملک باقی املاک بر شهرداری تحمیل می کند، هر چند برای تملک نیز به سرمایه زیادی نیاز است.
وی از عقب نشینی اجباری برخی املاک هنگام انتقال سند خبر و ادامه می دهد: به تازگی صحبتی مبنی بر توافق با مالکان انجام نشده است اما در صورت ارائه برخی خدمات به مالکان توسط شهرداری، می توان به توافق رسید، البته عقب نشینی برخی نقاط مانند دادگستری، بیمارستان و … بعد از توافق انجام شد.
کاسب دیگری، احداث پروژه هلال، تجمع ساختمان پزشکان و بیمارستان امام رضا (ع)، کم عرض بودن خیابان و ترافیک زیاد و نبود پارکینگ مناسب را از دیگر دلایل اهمیت اجرای زودتر طرح تعریض خیابان مطرح می کند و با اشاره به بازسازی جداول و جوی های دیگر نقاط شهر می افزاید: مبلمان شهری این قسمت با وجود واقع شدن در نقطه مرکزی شهر، وضعیت مناسبی ندارد و باید بازسازی شود.
شهروندی هم با اشاره به نبود پارکینگ مناسب، افزایش ترافیک و تردد خودروها به ویژه در ساعت های پایانی روز از ضرورت اجرای طرح می گوید و تاکید می کند: با توجه به املاک شخصی باقی مانده، باید برای تملک با مالکان به توافق رسید.
«زارعی» با استناد به طرح موضوع هایی نظیر یک طرفه شدن خیابان طالقانی و استفاده از خیابان شیرین به عنوان مسیر برگشت، این طرح را به دلیل واقع شدن بیمارستان امام رضا (ع) در این خیابان و … مناسب نمی داند.
در اولویت نیست
معاون معماری و شهرسازی شهرداری بیرجند با اشاره به این که قرار شد پارکینگ پروژه هلال تامین شود، معتقد است: بهره برداری از این پروژه ارتباط چندانی با طرح تعریض خیابان طالقانی ندارد. «فخیم زاده» با اشاره به اعلام ضرورت اجرای این پروژه طی سال های اخیر، می افزاید: با توجه به قیمت گذاری 15 تا 20 میلیون تومانی برای هر متر مربع از املاک این نقطه، پرداخت آن بسیار سنگین و خارج از عهده شهرداری است مگر این که مالکان مراجعه کنند و هزینه پروانه های ساخت به نوعی تهاتر شود.
به گفته وی، این پروژه جزو برنامه های اولویت دار نیست که شهرداری برای آن ریالی در تملک ها کنار بگذارد و بودجه شهرداری برای دیگر نقاط شهر هزینه می شود.
بدون اقدام از سال 95
«اکرم زاده» مسئول املاک شهرداری بیرجند هم از تعداد تملک های این محدوده برای اجرای طرح تعریض اظهار بی اطلاعی می کند و پاسخ گویی در این باره را به مسئول دایره حقوقی شهرداری محول می کند که «اسلامی نژاد» نیز صحبت درباره آخرین وضعیت تملک ها در این محدوده را به شهردار واگذار و به بیان این نکته بسنده می کند که در شرایط فعلی، برنامه خاص و اعتباری برای طرح تعریض وجود ندارد.
به گفته وی، از سال 95 اقدام خاصی برای تعریض این خیابان انجام نشد و فقط سال گذشته در ادامه اجرای این طرح، با دادگستری استان تهاتر شد. دکتر «تقی زاده» رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند هم با اشاره به این که تعریض خیابان طالقانی به طرح جامع ترافیک شهری و تامین منابع مالی بستگی دارد، اعلام جزئیات درباره موضوع را به شهردار واگذار می کند.
زمان مشخص نیست
«جاوید» شهردار بیرجند نیز از آخرین وضعیت تملک ها و اعتبار مورد نیاز برای املاک باقی ماندهااظهاربی اطلاعی می کند و با اشاره به ابلاغ طرح تفضیلی تعریض خیابان طالقانی، طی سال های گذشته فقط به بیان این نکته اکتفا می کند که طرح به قوت خود باقی است اما نمی توان زمان دقیقی برای اتمام آن اعلام کرد چرا که هر پروژه، عمری دارد، آن هم تا زمانی که تملک و اجرای آن به اتمام برسد.

مطالب مرتبط  کشف جسد مرد ۳۰ ساله در حوالی پل شاهرود بیرجند

منبع :خراسان

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .