• صفحه خانگی
  • >
  • گردشگری
  • >
  • تلف شدن 70 رأس قوچ و میش در اثر ابتلا به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک

تلف شدن 70 رأس قوچ و میش در اثر ابتلا به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک

70 رأس قوچ و میش در اثر ابتلا به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش شهرستانهای فردوس و سرایان تلف شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: با توجه به اینکه گزارش تلفات پراکنده حیات وحش از جمله قوچ و میش از سوی محیط زیست شهرستان فردوس مربوط به مرز فردوس، بجستان و گناباد بود، در بررسی‌های اولیه احتمال داده شد که عامل بیماری از منطقه حفاظت شده هلالی واقع در خراسان رضوی به داخل استان منتقل شده باشد.
اکبری افزود: مهمترین مساله در ابتدا تشخیص قطعی بیماری بود که با وجود همکاری دامپزشکی، روند تشخیص بیماری به دلیل نامناسب بودن نمونه‌های ارسالی به دامپزشکی و فاسد شدن لاشه‌ها به کندی پیش رفت.
وی گفت: در نمونه‌های بررسی شده از حیات وحش تلف شده در خراسان رضوی، علت مرگ، مواردی همچون پنومونی ریوی، براکسی و مسمومیت عنوان شد که در بررسی‌های اولیه تلفات قوچ و میش در شهرستان فردوس نیز عامل ویروسی تشخیص داده نشده و نتایج آزمایشات، شبیه به خراسان رضوی بود.
اکبری با بیان اینکه با گسترش دامنه بیماری به شهرستان سرایان، نمونه‌ی حیوان مریض از طرف محیط بانان برای بررسی کامل بالینی و نمونه برداری‌های لازم در اختیار دامپزشکی قرار گرفت و نتیجه آزمایشات تکمیلی، ویروس طاعون نشخوار کنندگان کوچک (PPR) تشخیص داده شد افزود:  بیماری‌های ویروسی در حیات و حش هیچ درمانی ندارند و راهکاری برای واکسیناسیون حیات وحش نیز وجود ندارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان امحاء بهداشتی لاشه ها، ضد عفونی آبشخورها، کاهش چراگاه مشترک دام‌های اهلی و حیات وحش را از راهکار‌های جلوگیری از انتشار بیشتر بیماری عنوان کرد و گفت: بلافاصله پس از تشخیص قطعی بیماری کارگروه مشترکی با حضور دامپزشکی، مدیریت بحران، منابع طبیعی، امور عشایر و جهاد کشاورزی برگزار و راه حل‌های هم افزایی برای مقابله با بیماری بررسی و تصویب شد.
اکبری به تشدید پایش‌های مداوم از طرف یگان حفاظت محیط زیست شهرستان‌های فردوس و سرایان و همچنین اداره کل محیط زیست استان اشاره کرد و افزود: این بیماری قابل انتقال به انسان نیست، اما قابل انتقال به دام‌های اهلی است که امیدواریم با همکاری دستگاه‌های مرتبط به ویژه مردم محلی، دامداران و عشایر، دامنه انتشار این بیماری در کوتاه‌ترین زمان ممکن کنترل و از نابودی ذخیره‌های ژنی ارزشمند استان جلوگیری شود.
تاکنون تعداد لاشه‌های مکشوفه قوچ و میش در محدوده شهرستان‌های فردوس و سرایان به حدود ۷۰ لاشه رسیده است.
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
مطالب مرتبط  چرا هنگام بارش برف، دنیا آرام‌تر به نظر می‌رسد؟
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.