تولید سرکه فراسودمند زرشک در خراسان جنوبی

سرکه فراسودمند زرشک در خراسان جنوبی تولید می شود.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: یکی از طرح‌هایی که در این مجتمع برای فرآوری زرشک انجام می‌شود، تولید سرکه زرشک است.

پویان افزود: انجام مراحل تحقیقاتی و تولید اولیه سرکه فراسودمند زرشک برای اولین بار در جهان، به صورت کارفرمایی با همکاری یک شرکت خصوصی در خراسان جنوبی انجام شد که پس از اخذ تاییدیه‌های لازم به تولید انبوه خواهد رسید و وارد بازار مصرف خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه روند ثبت اختراع این محصول در حال انجام است گفت: تولید سرکه زرشک با هدف کاهش ضایعات میوه انجام می‌شود و در زمان تولید، بهره وری زرشک افزایش پیدا می‌کند.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان افزود: با توجه به هدف، در تولید این محصول، از زرشک درجه ۳ و ۴ برای فرآوری و ساخت سرکه استفاده می‌شود و کیفیت زرشک مورد استفاده به گونه‌ای است که نمی‌توان آن را به صورت خام وارد بازار مصرف کرد با این وجود این محصول ویژگی‌های لازم برای تولید سرکه زرشک را داراست.

پویان گفت: در سایر عملیات‌های مربوط به استحصال فرآورده‌ها در محصولات گیاهی و دارویی، بسیاری از ریزمغذی‌های موجود در میوه از بین می‌رود که این امر در ساخت سرکه اتفاق نمی‌افتد و ارزش غذایی محصول خام نیز حفظ می‌شود.

وی گفت: تولید محصولات فراسودمند از دو محصول عناب و زرشک، یکی از اهداف سه سال آینده گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی است و به زودی محصولات فرآوری شده جدیدی از این دو گیاه راهبردی استان خراسان جنوبی معرفی، تولید و به بازار عرضه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری صداوسیما
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
مطالب مرتبط  تشدید سرعت وزش باد در خراسان جنوبی
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.