• صفحه خانگی
  • >
  • کشاورزی
  • >
  • تولید پوششی خوراکی برای کاهش فسادپذیری زرشک تازه/ وقتی زعفران و عناب هم به کمک یاقوت سرخ می‌آیند

تولید پوششی خوراکی برای کاهش فسادپذیری زرشک تازه/ وقتی زعفران و عناب هم به کمک یاقوت سرخ می‌آیند

مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با تولید پوششی خوراکی توانسته فسادپذیری زرشک تازه را کاهش دهد که این امر در صادرات این محصول موثر است.

زرشک از جمله محصولاتی است که خراسان‌جنوبی قطب تولید آن در جهان است و پیش از شیوع کرونا، صادرات این محصول به سراسر کشور و حتی به کشور‌های دور و نزدیک رونق داشت.

در این شرایط، استفاده از راه حل‌های جایگزین برای جبران خسارت‌های وارد شده به کشاورزان می‌تواند راه گشا باشد.

مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی توانسته با تولید پوششی خوراکی، فسادپذیری زرشک تازه را کاهش دهد که این امر موجب می‌شود زرشک تازه را هم بتوان به کشور‌های دیگر صادر کرد.

طرحی نو برای تازه ماندن زرشک

پویان مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی گفت: با تحقیقات انجام شده روی محصول زرشک، طرح تولید پوشش خوراکی با عصاره گلبرگ زعفران و عصاره عناب در ترکیب و بسته بندی تحت اتمسفر اصلاح شده در حال انجام است.

او افزود: فعالیت‌های مربوط به این طرح با کمک جهادکشاورزی خراسان جنوبی آغاز شده است.

پویان در خصوص شرایط انجام فرآیند‌های مربوطه اظهار کرد: زرشک تازه فساد پذیری بالایی دارد که این امر موجب می‌شود صادرات این محصول به سختی انجام شود.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: در طرح تولید پوشش خوراکی، یک لایه پوشش از طریق گلبرگ‌های ارغوانی رنگ زعفران یا عصاره عناب روی زرشک ایجاد می‌شود.

پوشش خوراکی به چه دردی می خورد؟

او ادامه داد: قرار گرفتن این لایه نازک پوشش روی زرشک تازه باعث می‌شود تا به دلیل پایین آمدن قدرت تنفس میوه، فسادپذیری آن نیز کاهش پیدا کند.

مطالب مرتبط  استقبال از خانواده شهید علیرضا حسینی در فرودگاه بیرجند

پویان عنوان کرد: این امر سبب می‌شود تا زرشک تازه را نیز بتوان به شهر‌ها و کشور‌های دیگر صادر کرد که خود این امر می‌تواند برای سودآوری هرچه بیشتر از این محصول موثر باشد.

سطح زیرکشت زرشک در خراسان‌جنوبی ۱۸ هزار و ۶۰۰ هکتار بوده و برداشت این محصول همه ساله از اوایل آبان‌ماه آغاز و تا اواخر آذرماه ادامه دارد؛ همچنین پیش‌بینی می‌شود امسال ۲۱ هزار و ۹۰۰ تن زرشک از باغات استان برداشت شود.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.