تکیمل طرح تغذیه مصنوعی آهنگران و بندان، لنگ اعتبار

طرح تغذیه مصنوعی آهنگران و بندان با گذشت ۱۰ سال در پیچ و خم تامین اعتبار مسکوت مانده است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: طرح تغذیه مصنوعی آهنگران در شمال شرق بیرجند و در شهرستان زیرکوه بر روی رودخانه آهنگران با مساحت حوضه آبریز ۱۸۹.۲ کیلومترمربع واقع شده است.

سعید سروری با بیان اینکه طرح تغذیه مصنوعی آهنگران شامل احداث پنج بند خاکی و سرریز مربوط به آن از نوع سنگ و ملاتی و ۲ سازه انحراف آب بتنی و سنگ و ملاتی به احجام تقریبی ۳۵۰ هزار مترمکعب خاکریزی، ۵۴ هزار مترمکعب خاکبرداری، ۴ هزار و ۵۰۰ مترمکعب اجرای سنگ و ملات و ۴۵۰ مترمکعب بتن مسلح و ۳۰۰ هزار مترمکعب لایروبی رودخانه است افزود: این طرح با هدف تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی در زیر حوضه آهنگران به حجم ۳.۴۷ میلیون متر مکعب و مهار کردن سیلاب‌های رودخانه آهنگران مطالعه شده و در حال اجرا است.

وی گفت: تا کنون برای این طرح ۴ میلیارد تومان هزینه شده که تکمیل آن ۱۳ میلیارد تومان دیگر نیاز دارد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: طرح تغذیه مصنوعی بندان هم در ۷۰ کیلومتری شرق شهر نهبندان بر روی رودخانه بندان با مساحت حوضه آبریز ۱۸۹۶ کیلومترمربع واقع شده است.

سعید سروری گفت: طرح تغذیه مصنوعی بندان هم با هدف حفاظت خاک، جلوگیری از فرسایش و انتقال رسوب، سیلاب و زیان‌های آن، تغذیه سفره آب زیرزمینی و جبران بخشی از افت سالانه سطح آبخوان به حجم ۱.۷۴ میلیون مترمکعب در حال اجراست.

وی افزود: برای اجرای این طرح تاکنون ۱۱ میلیارد و دویست میلیون تومان هزینه شده و برای تکمیل آن ۱۹ میلیارد تومان دیگر نیاز است.

مطالب مرتبط  درخشش دوچرخه سواران استان در مسابقات دوچرخه سواری آزاد کشور

در دیدار معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی و سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با رئیس حوضه آبریز فلات مرکزی و حوضه‌های شرقی بازنگری این دو طرح مطرح شد که بر اساس آن مقرر شد با توجه به گذشت حدود ۱۰ سال از طراحی و اجرای این طرح‌ها و با عنایت به تغییر شرایط اقلیمی و تغییر میزان نزولات جوی در منطقه مقرر شد شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با در نظر گرفتن شرایط فعلی پیشرفت فیزیکی پروژه، به لحاظ اثر بخشی آنها، این طرح‌ها را مجدداً مورد بازنگری قرار دهد.

منبع: خبرگزاری صداوسیما
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.