• صفحه خانگی
  • >
  • طبیعت
  • >
  • جمع آوری بیش از ۲۰۰۰ تله و دام زنده گیری هوبره در خراسان جنوبی

جمع آوری بیش از ۲۰۰۰ تله و دام زنده گیری هوبره در خراسان جنوبی

بیش از ۲۰۰۰ تله و دام زنده گیری هوبره از ابتدای امسال در خراسان جنوبی جمع آوری و معدوم سازی شد.

اکبری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با بیان اینکه این تعداد تله با بهره گیری از اصل حفاظت مشارکتی، همکاری جوامع بومی و محلی، تشکل‌های زیست محیطی استان، گشت، کنترل و پایش مستمر در مناطق شهرستان‌های مرزی خراسان جنوبی و همچنین همکاری کارکنان نیروی انتظامی از سطح مناطق جمع آوری و معدوم شد گفت: هر ساله هزاران درخت و درختچه تاغ برای ایجاد مانع و هدایت پرنده‌ها به سمت تله‌ها قطع می‌شوند و صد‌ها پرنده یا پستاندار کوچک، ناخواسته در این تله‌ها گرفتار و بیشتر آن‌ها کشته می‌شوند که اگر چاره اندیشی نشود نابودی طبیعت استان را در پی خواهد داشت.
اکبری با اشاره به اینکه زنده گیری و فروش هوبره تبدیل به شغل کاذبی برای برخی از جوامع محلی به ویژه روستا‌های مرزی شده است افزود: این زنگ خطری برای از هم گسستن زنجیره‌های غذایی طبیعت منطقه و شکل گیری بحران‌هایی همچون پدیده گرد و غبار به واسطه نابودی تاغزار‌ها و پوشش گیاهی منطقه خواهد بود.
وی تقویت اعتبارات پیشگیرانه و مقابله‌ای محیط زیست، همت جمعی و مشارکت بسیاری از دستگاه‌های اجرایی و نظارتی را مهمترین راه مقابله با از بین رفتن این گونه کمیاب در استان عنوان کرد و از مبلغان دینی این روستا‌ها خواست: فتوای دینی نابودی منابع زیستی و عدم رعایت حقوق حیوانات را به درستی برای مردم تبیین کرده و در تغییر فرهنگ عمومی مواجهه با طبیعت به محیط زیست کمک کنند.
اکبری از دستگاه‌های اجرایی مرتبط به خصوص منابع طبیعی و امور عشایر استان نیز درخواست کرد که با متخلفان قطع درختچه‌های تاغ با جدیت برخورد کنند.
وی ضمن درخواست از نیرو‌های خدوم نظامی و انتظامی مستقر در نواحی مرزی و دستگاه قضایی، از آنان درخواست کرد برخورد با متخلفان زنده گیری هوبره را در دستور کار خود قرار دهند.

مطالب مرتبط  انار‌هایی بی دل، پژوهشکده‌ای بی جان

منبع:صداوسیما

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.