جهش تولید گلخانه‌ای در خراسان جنوبی ادامه دارد

جهش تولید گلخانه‌ای در خراسان جنوبی ادامه دارد

بیرجند – ایرنا – رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: با تداوم اجرای طرح نهضت گلخانه‌ای در این استان میزان سطح گلخانه‌ها ۱۰ برابر و تولید محصول ۲۵ برابر افزایش خواهد یافت.

غلامرضا قوسی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای بین استانداری خراسان جنوبی و شرکت شهرک‌های کشاورزی منعقد و مقرر شد ۷۰۰ هکتار به کشت گلخانه‌ها در استان افزوده شود.

وی اظهار داشت: در طرح نهضت گلخانه‌ای، ۱۹۰ میلیارد تومان اعتبار و تولید ۲۸۰ هزار تن محصول گلخانه‌ای در نظر گرفته شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یکی از اهداف انعقاد این تفاهم‌نامه را افزایش بهره‌وری و تولید عنوان کرد و گفت: توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در استان کم آب خراسان جنوبی که ۲۰ سال با خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی دست و پنجه نرم می‌کند از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی اضافه کرد: تاکنون ۶۹۹ هکتار زمین برای توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در استان مکان‌یابی شده که ۲۱۵ هکتار در اختیار شرکت شهرک‌های کشاورزی قرار گرفته است.

قوسی گفت: از این میزان مطالعات مورد نیاز برای ۱۴۰ هکتار از گلخانه‌ها توسط شرکت شهرک‌های کشاورزی انجام شده است.

وی افزود: از سال گذشته تاکنون سه هزار و ۳۳۳ میلیارد ریال طرح برای احداث گلخانه به بانک‌های عامل استان معرفی شده و برای پرداخت در حال بررسی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی بیان کرد: از این میزان چهار طرح با وسعت ۱۸.۵ هکتار و ارزش یک‌ هزار و ۱۶۱ میلیارد ریال در کارگروه ملی مورد بررسی و تایید قرار گرفته است.

مطالب مرتبط  بازدید قائم مقام وزیر علوم از پروژه‌های عمرانی دانشگاه صنعتی بیرجند

وی همچنین با اشاره به تاسیس اولین گلخانه استان در سال ۱۳۷۸ گفت: طی ۲۰ سال گذشته سطح کشت گلخانه‌ای استان به ۷۲ هکتار رسید یعنی به طور میانگین سالی ۳.۵ هکتار به کشت گلخانه‌ای در استان افزوده شده است.

قوسی افزود: در حال حاضر هشت مجتمع گلخانه‌ای به مساحت ۷۲ هکتار در سطح استان وجود دارد که از این سطح حدود ۱۳ هزار تن محصول شامل خیار، گوجه فرنگی، فلفل، صیفی‌جات، گیاهان دارویی مانند آلوئه‌ورا و گیاهان زینتی برداشت می‌شود.

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

Founder & Ceo Orpf.Ir , MudCity.Ir | Seo Manager BirjandMyCity.Ir | Progammer | Gamer

  • instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.