جولان سگ‌های ولگرد در شهر؛ وحشتی که دل شهروندان را چنگ می‌زند

جولان سگ‌های ولگرد در بیرجند و حاشیه شهر که در برخی ساعت شبانه روز خود را به داخل شهر می‌رسانند به موضوعی جدی تبدیل شده است.

مدتی است که پیام‌های بسیاری از سوی شهروندان بیرجندی مبنی بر رهایی و وجود سگ‌های ولگرد در گوشه گوشه این شهر و محله‌های مختلف به ما ارسال شده است.

مشکلی که اگر رسیدگی نشود روز به روز مشکلات بیشتری را به وجود خواهد آورد و در حال حاضر هم جولان سگ‌ها در محله‌های مختلف علاوه بر خطر انداختن سلامت افراد باعث به وجود آمدن وحشت کودکان و شهروندان شده است.

مشکل سگ‌های ولگرد در بیرجند مشکل امروز و دیروز نیست و سال‌ها است که مردم و متولیان این حوزه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

موضوع سگ‌های ولگرد هر از گاهی به‌ عنوان یکی از عوامل بازدارنده در حفظ سیمای شهری که بهداشت شهروندان را نیز به مخاطره می‌اندازد، مطرح می‌شود.

شهر بیرجند یکی از نقاطی است که با موضوع حضور سگ‌های ولگرد در خیابان‌ها و معابر خود دست‌ به‌ گریبان بوده و این امر آرامش شهروندان را دچار مشکل کرده است.

 افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد در بیرجند 

افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد در بیرجند سبب ایجاد نارضایتی بسیاری از شهروندان شده است و تنها با قدم زدن در سطح شهر به ویژه در شب در هر محله‌ای با چندین سگ ولگرد مواجه می‌شویم، سگ‌هایی که گاهی تنها و گاهی در گله‌هایی که جمعیت آنها کم هم نیست در حال تردد در گوشه و کنار شهر و خیابان‌ها هستند و به نظر می‌رسد که تعداد این سگ‌ها افزایش قابل توجهی داشته و متأسفانه فکر اساسی برای جمع‌آوری آن‌ها نشده است.

مطالب مرتبط  برنامه‌های محوری بزرگداشت سردار شهید سلیمانی در خراسان‌جنوبی

جولان سگ‌های ولگرد در بیرجند معضل اصلی شهروندان در محله‌های مختلف شده است معضلی که نه به گوش مسئولان گویا می‌رود و نه توجهی به آن می‌شود ،گویا این مردم خود باید اقدامی انجام دهند.

این مطلب را یکی از شهروندان در بیرجند ارسال کرده است و نوشته است مسئولان حالا حالاها از خواب بیدار نمی‌شوند، تردد این سگ‌ها به حدی افزایش یافته است که شهروندان نه در روز آسایش و آرامشی دارند و نه شب از صدای این حیوانات می‌توانند استراحت کنند.

یکی از شهروندان بیرجندی هم در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: با وجود این سگ‌ها در محله، ما نه جرأت بیرون آمدن در آخر شب را داریم و نه کودکانمان در این روز‌های تابستانی می‌توانند در کوچه بازی کنند.

پرسه زدن این سگ‌ها آسایش ما را گرفته است 

وی ادامه داد: پرسه زدن این سگ‌ها در طول روز و شب آسایش ما را گرفته است، خصوصا صدای آن‌ها در شب و پراکنده کردن زباله‌ها آن هم دم در خانه که این خود باعث مشکل و بیماری است.

این شهروند اظهار داشت: سگ‌های ولگرد امروز فقط معضل شهر بیرجند نیستند و متاسفانه تبدیل به یک معضل شهری میان اکثر شهرهای کشور شده‌ است و سگ‌های ولگرد اکنون جزئی از نمای حاشیه شهرها شده‌اند و در خیابان‌ها، کوچه‌ها و اطراف خانه‌ها پرسه می‌زنند و در جست‌وجو غذا زباله‌ها را پراکنده می‌کنند.

وی بیرجندی گفت: جولان سگ‌های ولگرد در کوچه و خیابان، حمله به عابران پیاده و ایجاد رعب و وحشت اتفاقات عادی است که بسیاری از شهروندان با آن روبه‌رو بوده‌‌اند.

مطالب مرتبط  زغال‌سنگ «طبس» فرا بورسی شد/ افزایش ۶۸ درصدی معاملات تالار بورس

دیگر شهروند هم ادامه داد: جولان سگ‌های ولگرد در ساعات پایانی شب و اوایل صبح در خیابان‌ها و معابر شهرستان بیرجند و بیشتر در مناطق حاشیه شهر و خیابان‌های ظفر، ملاصدرا، امیرکبیر و بهمن به معضلی تبدیل شده و مردم از مسئولان می‌خواهند که فکری برای این موضوع بیندیشند.

ملک آبادی افزود: جولان سگ‌های ولگرد در کوچه و خیابان‌های شهر موجب بروز تنش و رعب و وحشت در بین مردم شده و آسایش شهروندان برخی از خیابان‌های شهر را تهدید می‌کند.

وی اظهار داشت: وجود این حیوان در شهر، نه تنها سلامت و آسایش و ایمنی مردم را به خطر می‌اندازد بلکه امکان دارد با حمله سگ‌های ولگرد به آن‌ها مشکلات زیادی را برایشان ایجاد کند.

این شهروند بیرجندی بیان کرد: حضور سگ‌های ولگرد در خیابان و معابر شهر بیرجند موجب ترس برخی از شهروندان به‌ویژه بانوان می‌شود و باید مسئولان در این زمینه فکری کنند.

 حضور سگ‌های ولگرد، مشکلات و تبعات بهداشتی به همراه دارد  

وی با تأکید بر ضرورت اقدام سریع مسئولان برای حل این معضل افزود: از طرف دیگر حضور سگ‌های ولگرد، مشکلات و تبعات بهداشتی نیز به همراه دارد که می‌تواند برای سلامت شهروندان مشکل‌ساز شود، به همین خاطر اقدام سریع درباره این موضوع یک ضرورت انکارناپذیر به‌حساب می‌آید.

معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند هم  در پاسخ به گلایه‌های مطرح شده برای پرسه حیوانات ولگرد به صورت گله‌ای در معابر شهر بیرجند گفت: این گلایه‌های مردم به حق است.

محمدزاده افزود: دو گروه از شهرداری در دو شیفت صبح و بعد از ظهر در سطح معابر شهر برای جمع‌آوری این حیوانات گشت‌زنی دارند و اقدام به جمع‌آوری آن‌ها می‌کنند.

مطالب مرتبط  تزریق واکسن پاستوکووک از امروز به دانش آموزان

وی گفت:  حیوانات به پناهگاهی در خارج شهر برای نگهداری، تغذیه، واکسیناسیون، عقیم سازی و غیره منتقل می‌شوند، اما مانعی که وجود دارد این است که برخی از سمن‌های حامی حیوانات در معابر پر تردد و مراکز شهر اقدام به تامین غذا برای این حیوانات می‌کنند و زمانی هم که شهرداری قصد جمع‌آوری دارد، اعلام موضع می‌کنند.

به گفته وی تغذیه این حیوانات در معابر شهر سبب شده است تا شاهد حضور گله ای آن ها در معابر اصلی و مراکز شهر هم باشیم.

 

منبع : تسنیم 

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.