حجم صادرات از مرز ماهیرود ۴۴ درصد افزایش یافت

مشیرالحق عابدی صبح امروز در برنامه زنده تلویزیونی “گفتمان هفته” شبکه خاوران اظهار داشت: بر اساس مکاتبه اخیر وزیر کشور با رئیس جمهور، خراسان جنوبی در ارزیابی اقدامات مرتبط با کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در 4 آیتم به عنوان استان برتر معرفی شده است که نشان‌دهنده تلاش و جدیت استاندار در رفع مشکلات و مسایل واحدهای تولیدی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: برگشت به ظرفیت واقعی کارخانه‌هایی که پایین‌تر از ظرفیت اسمی فعالیت می‌کردند، تغییر خط تولید برخی از کارخانجات که عملاً تولیدی نداشتند، پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به بسیاری از واحدهای فعال در داخل یا خارج شهرک‌های صنعتی و هماهنگی با حوزه‌های امور مالیاتی و تأمین اجتماعی برای ارائه برخی تخفیفات ویژه برای تولیدکنندگان از اقدامات بسیار ارزشمندی بود که در این زمینه صورت گرفت.

وی با اشاره به شاخص‌های اقتصادی استان بیان کرد: از اصلی‌ترین شاخص‌های اقتصادی استان حوزه کشاورزی است که در این زمینه محصولات استراتژیکی همچون عناب، زرشک، پسته، انار و حتی گل نرگس را داریم.

عابدی افزود:در همین راستا با اقدامات شایسته‌ای که در زمینه فرآوری محصولات کشاورزی در دستور کار استان قرار گرفته می‌توانیم میزان کسب درآمد را در این محصولات بالا ببریم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: در حوزه صنعت و معادن هم با توجه به تنوع مواد معدنی و حجم کانی‌های موجود در استان که در کشور زبانزد است اقدامات درخور توجهی در راستای فرآوری محصولات معدنی انجام شده که آورده‌های خوبی به همراه داشته است.

وی بیان کرد: حوزه خدمات، گردشگری و صنایع دستی نیز از شاخص‌های اقتصادی استان است که با اقدامات صورت گرفته ارزش افزوده به همراه داشته است.

مطالب مرتبط  پرداخت تسهیلات برای توسعه و تجهیز واحد‌های فرآوری معدنی

عابدی به موفقیت استان در کسب رتبه اول در کاهش نرخ بیکاری در دو فصل پاییز و زمستان سال 98 اشاره کرد و گفت: اجرای دقیق برنامه‌هایی که از ابتدای سال گذشته به تدبیر استاندار در دستور کار دستگاه پیشران اقتصادی استان قرار گرفت این موفقیت را رقم زد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی از تلاش برای رونق اقتصاد، تأمین رفاه نسبی مردم، ایجاد اشتغال ثابت و مستدام به عنوان مهمترین برنامه‌های اقتصادی استاندار خراسان جنوبی برای توسعه استان در سال 99 نام برد و تأکید کرد: تثبیت اشتغال از مهمترین اهداف برنامه‌ای است که برای سال جاری تدوین شده است.

وی تأمین زیرساخت‌های لازم برای فعالیت‌های صنعتی و معدنی را از عوامل مؤثر در ایجاد اشتغال عنوان کرد و گفت: در همین راستا با پیگیری‌هایی که در سال 98 انجام شد تفاهم‌ نامه‌ای بین وزرای صنعت، معدن و تجارت و نیرو با عنوان پرداخت سالانه 30 میلیارد تومان بابت تأمین زیرساخت‌های معدنی استان خراسان جنوبی منعقد شد.

عابدی تصریح کرد: تأمین اعتبارات ملی و تخصیص اعتبارات استانی به این موضوع هم از جمله اقدامات سال گذشته بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی از حضور مدیران بالا دستی در استان و نقشی که در رفع نیازها داشتند گفت و عنوان کرد: حضور مدیران عامل دو سازمان توسعه گرا ایمیدرو و ایدرو، اقدامات خوبی را در زمینه فرآوری محصولات معدنی در استان رقم زد.

عابدی افزود: توسعه معدن و ایجاد کارخانه طلای هیرد نهبندان همچنین توسعه شرایط در کارخانه مس معدن قلعه زری و تسریع در روند اجرای عملیات راه اندازی کارخانه فولاد قائنات از پیامدهای حضور سازمان ایمیدرو در استان است.

وی اظهار داشت: موضوع فرآوری محصولات معدنی یکی از شاخص‌های اقتصادی استان است چرا که اگر مواد معدنی فرآوری شده به فروش برسند  درآمد بالاتری به همراه خواهد داشت.

مطالب مرتبط  تشدید سرعت وزش باد در خراسان جنوبی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی به سفر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) اشاره کرد و گفت: از مجموع مفاد تفاهم نامه‌ای که با این حوزه به امضاء رسید 4 بند مربوط به فعالیت‌های اقتصادی است که با اتمام عملیات اجرایی این مفاد تفاهم نامه‌ها 12 هزار شغل در استان ایجاد خواهد شد.

عابدی با اشاره به شرایط مستعد تمام شهرستان‌های استان برای پرورش شتر اظهار داشت: موضوع اصلی تفاهم نامه استان با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، اجرای طرح هاب منطقه‌ای شتر است که در پایان زنجیره کاملی از مرحله پرورش تا تولید محصولات مرتبط مثل شیر، گوشت و پشم شتر را ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: در این تفاهم نامه برای واردات 25 هزار رأس دام سبک به استان هم برنامه‌ریزی شده است.

به گفته وی اهتمام استان برای اجرای کامل مفاد این تفاهم نامه در زمان مقرر است و به همین دلیل در برخی بندها حتی از برنامه زمان بندی تعیین شده جلوتر هستیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی اجرای طرح توسعه گلخانه‌ها را نیز از زیر ساخت‌های توسعه استان عنوان کرد و با اشاره به اینکه تفاهم نامه مرتبط با این موضوع در جریان سفر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به استان منعقد شد خاطرنشان کرد: در راستای این تفاهم نامه هزار هکتار گلخانه، بارگاه بهداشتی زرشک و استخر پرورش ماهی در سطح استان ایجاد می‌شود.

عابدی با تأکید بر اینکه این تفاهم نامه در راستای تحقق سند سازگاری با کم آبی و سند آمایش سرزمینی استان منعقد شده گفت: از آن جایی که خراسان جنوبی در ردیف 4 استان برتر کشور برای تولید محصولات شیلاتی قرار گرفته سازمان محیط زیست هم مجوزهای لازم را اعطا کرده است.

مطالب مرتبط  نامی نو در صنعت فرآوری عناب/ مربایی ارگانیک از دل ذرات شیرین عناب

وی در بخش دیگری از سخنانش به جایگاه مرز در اقتصاد استان اشاره کرد و گفت: بیش از 300 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان، وجود 4 بازارچه مرزی در حاشیه 4 شهرستان سبب شد بازدید از این مناطق در اولویت های کاری استاندار از بدو ورود به استان قرار گیرد.

به گفته وی؛ نگاه ویژه استاندار به مناطق مرزی استان،  رونق مرز، توسعه مبادلات تجاری و تثبیت جمعیت مرزنشینان را به همراه داشته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی متذکر شد: در حال حاضر ماهیرود یکی از مرزهای پر رونق کشور است به گونه‌ای که علیرغم همه محدودیت‌ها سال گذشته حجم صادرات صورت گرفته از این مرز به نسبت سال قبل به میزان 44 درصد افزایش داشته است.

عابدی تصریح کرد: همراهی و همکاری همه دستگاه‌ها سبب تحول در سایت مرزی ماهیرود شامل پایانه مرزی، بازارچه مرزی و کل منطقه شده به گونه‌ای که در حال حاضر یکی از سایت‌های نمونه کشور است و در شرایط فعلی هم با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی، فعالیت در مرز ماهیرود همچنان ادامه دارد.

وی به توجه استاندار به موضوع تأمین معیشت ساکنان مرز اشاره کرد و گفت: سال گذشته برای برخورداری هر چه بیشتر مرزنشینان از عایدات حاصل از فروش سوخت پیگیری‌های جدی صورت گرفت که خیلی هم کارگشا بود و تاثیر بسزایی در تثبیت جمعیت و مهاجرت معکوس مرزنشینان به سرزمین آبا و اجدادی خودشان داشت.

 

منبع:تسنیم

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.