خرید توافقی زعفران در خراسان جنوبی به مدت یک ماه آغاز شد

محمد ضیائیان احمدی اظهار داشت: 1 آبان تا 30 آذر مهلتی بود که زعفران کاران استان باید برای فروش زعفران خود به تشکل‌ها اقدام می‌کردند. هرچند کشاورزان این بازه زمانی را کافی ندانسته و خواستار تمدید مهلت شدند اما باوجود پیگیری‌های زیاد مسئولان استانی مهلت خرید زعفران حمایتی تمدید نشد.

وی افزود: امسال به دلیل شرایط خاص جغرافیایی استان نسبت به سایر استان‌ها، فصل برداشت زعفران با تاخیر زمانی قابل توجهی روبرو شد به همین دلیل در مهلت خرید زعفران حمایتی تا پایان آذرماه تنها 2 هزار و 500 کیلوگرم که تنها بخش اندکی از تولید زعفران استان است خریداری شد.

رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی از درخواست‌های مردم برای تمدید افزایش خرید زعفران به صورت حمایتی در آذرماه خبر داد و گفت: پیرو درخواست بهره‌برداران و متعاقب آن پیگیری‌های فراوانی صورت گرفت تا مهلت زمان خرید حمایتی زعفران تمدید شود که این اتفاق نیفتاد و متقاضیان زیادی برای فروش زعفران خود به تعاون روستایی مراجعه کردند اما خرید حمایتی تمدید نشد.

به گفته وی با پیگیری‌هایی که با شرکت‌های مختلفی صورت گرفت امکان خرید توافقی محصول زعفران از روز شنبه فراهم شد. اگرچه قیمت خرید توافقی کمتر از قیمت خرید حمایتی است و قیمت محصول با توافق فروشنده و عامل خرید تعیین خواهد شد.

ضیائیان احمدی ادامه داد: خرید زعفران مشابه خرید حمایتی در چهار نوع پوشال معمولی، پوشان مرغوب، شبه نگین و نگین صورت خواهد گرفت و به متوسط برآورد قیمت بالاتر از قیمت روز بازار خواهد بود. برای مثال قیمتی که اکنون قرار بر خرید است تقریباً 500 تا یک‌میلیون تومان از قیمت بازار بیشتر است از قیمت خرید حمایتی کمتر خواهد بود. از طرفی پرداخت پول آن به صورت نقد و حداکثر ده روز پس از اتمام مراحل خرید خواهد بود.

مطالب مرتبط  گزارش تصویری از اهدای خون اعضای هیئت بوکس استان خراسان جنوبی

به گفته وی خرید توافقی در حال حاضر توسط یک عامل توسط اتحادیه تعاونی روستایی استان صورت می‌گیرد که در صورت استقبال عاملین خرید را افزایش خواهیم داد.

رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی اظهار داشت: امسال دو هزار و 700 کیلوگرم زعفران توسط کشاورزان به تشکل‌ها تحویل داده شده که از این میزان دو هزار و 500 کیلوگرم خریداری شده است.

صادرات 2.5 میلیاردی زرشک به کشور‌های اروپایی و همسایه

ضیائیان احمدی با اشاره به صادرات 2.5 میلیارد تومانی زرشک به کشورهای روسیه، آلمان و ترکیه گفت: شرکت تعاونی تولید قدس زیرکوه از ابتدای آبان تا پایان دی ماه امسال 50 تن زرشک تازه و 124 تن زرشک خشک از کشاورزان خریداری و از این میزان 38 تن زرشک خشک را به کشورهای اروپایی و همسایه صادر کرده است.

به گفته وی این نخستین بار در استان است که یک شرکت تعاونی در شهرستان‌های استان به خارج از کشور محصول صادرات می‌کند و زرشک تولیدی در بسته‌بندی‌های 10 کیلویی ارسال شده است.

رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه شرکت تعاونی تولید روستایی قدس زیرکوه یک هزار و 365 عضو دارد ادامه داد: این کارخانه 3 میلیارد و 700 میلیون تومان تسهیلات صندوق توسعه کشاورزی، صندوق کارآفرین امید و تسهیلات مشارکتی به آن تعلق گرفته است.

ضیائیان احمدی گفت: علاوه بر صادرات و فروش محصولات استراتژیک شامل زرشک، زعفران و عناب، برای بسته بندی و فروش محصولات خشکبار و حبوبات نیز برنامه‌ریزی شده است.

منبع:خبرگزاری تسنیم

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »