دسترنجی که تازیانه طوفان می‌شود

رییس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: محصولات باغی پسته، انار، عناب، زرشک و خرما به ترتیب بیشترین خسارت را در بخش باغی و محصولات علوفه‌ای و پنبه بیشترین خسارت را در بخش زراعی از خسارات طوفان در مردادماه دیده‌اند.

رضا یزدان مهر، اظهار کرد: مجموع خسارت‌های بخش کشاورزی در خراسان جنوبی در هفته‌های آخر مردادماه حدود ۲۷۱ میلیارد و ۸۵۵ میلیون تومان بوده است.

وی بیان کرد: محصولات باغی پسته، انار، عناب، زرشک و خرما به ترتیب بیشترین خسارت را در بخش باغی و محصولات علوفه‌ای و پنبه بیشترین خسارت را در بخش زراعی از خسارات طوفان در مردادماه دیده‌اند.

رییس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در هفته‌های آخر مردادماه ۱۵۷ میلیارد تومان به بخش باغی خسارت وارد شده و بیشترین خسارت طوفان مربوط به درختان پسته بوده که ۱۹ میلیارد تومان به بشرویه و ۱۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به باغات فردوس خسارت وارد شد.

وی تصریح کرد: بیشترین میزان خسارت‌های طوفان مربوط به شهرستان‌های بشرویه، فردوس و نهبندان بوده است و در حوزه زیرساختی نیز حدود ۲۳ هکتار خسارت ۵ تا ۵۰ درصدی وارد شد و حدود ۴۶ هزار و ۱۵۰ مترمربع دچار خسارت شد.

رییس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: سال گذشته ۵۵۹ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی استان وارد شد که ۲۸۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان مربوط به خسارت سیل فروردین و اردیبهشت ماه بوده است.

مطالب مرتبط  افتتاح زمین چمن مجموعه ورزشی شرکت زغال سنگ پروده طبس

یزدان مهر با اشاره به حمایت از کشاورزان، افزود: طی سال ۹۸ که بیشترین خسارت‌ها با ۴۸۶ میلیارد تومان مربوط به سیل بود، دولت ورود پیدا کرد و ۱۰۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت به استان اختصاص یافت.

وی یادآور شد: برای جبران خسارات کشاورزی امسال نیز برنامه حمایتی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت کشور برای ارائه تسهیلات کم‌بهره پیگیری شده است که در صورت تصویب در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

رییس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: سال گذشته در فصل بهار و تابستان خسارت‌هایی به کشاورزان وارد شد که هنوز بخشی از تسهیلات پرداختی به آنان باقی مانده است.

بادهای موسمی ۱۲۰ روزه از مشهورترین و اثرگذارترین بادهای محلی ایران به خصوص شرق کشور است که تقریبا از اوایل خرداد تا اواخر شهریور بر شرق کشور به ویژه استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان حاکم می‌شود.

 

منبع : ایسنا

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.