رفع ریزش مو با گیاه مورد

عصاره موردکه از برگ، ریشه و میوه آن تهیه می‌شود برای رشد مو اثربخش است.

عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به این‌که “مورد” را با نام‌هایی چون مورت، آس، آس بستانی، زند، عَمار، قنطوس، مرسین، هدس، هدسی، حمبلاس، ُقمام و هبولاس می‌شناسند ، گفت: طبیعت این گیاه معتدل و یا مرکب القوی و قسمت مورد استفاده گیاه ، برگ ، میوه و گال‌های ایجادشده روی ساقه است.

حسینی با اشاره به این که مورد برای ناراحتی‌های مغزی به ویژه صرع کاربرد دارد ، افزود: از رایحه و عطر آن در سس‌ها و شربت‌ها مورد استفاده قرار می گیرد از گل‌های آن در برخی کشور‌ها به صورت سالاد استفاده می‌شود و برگ‌های آن مقوی ، معطر و ضد خون ریزی است.

وی گفت: برگ و گل مورد خاصیت ضد باکتری و آنتی بیوتیک دارد و در درمان عفونت‌های ادراری و مشکلات گوارشی اثربخش است ، در درمان برونشیت و سینوزیت از آن استفاده می‌شود و به صورت موضعی در بیماری بواسیر کاربرد دارد.

حسینی گفت: میوه این گیاه خاصیت ضد نفخ دارد و قند خون را کاهش می‌دهد و برای درمان پیوره مفید است.

عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی درباره میزان مصرف این گیاه گفت: استفاده از اسانس آن به میزان ۱ تا ۲ قطره و ۳ نوبت در روز صورت می‌گیرد که پس از رقیق شدن قابل خوردن است.

برای تهیه دم کرده از ۱ تا ۲ گرم برگ خشک گیاه در یک لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه و از این دم کرده دو بار در روز استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط  واقف ناشناسی که سرپناهش را وقف کرد

وی همچنین یادآور شد: زنان باردار نباید از آن استفاده کنند و مصرف بیش ازحد مجاز (بیش از ۱۰ گرم) باعث مسمومیت می‌شود.

منبع: خبرگزاری صداوسیما
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.