• صفحه خانگی
  • >
  • بهداشت
  • >
  • رنج بیماری یا غصه نبود دارو / وقتی برای تهیه دارو باید کفش آهنی پوشید!

رنج بیماری یا غصه نبود دارو / وقتی برای تهیه دارو باید کفش آهنی پوشید!

کمبود برخی دارو‌ها در خراسان جنوبی موجب سرگردانی مردم شده؛ بیمارانی که از داروخانه‌ها دست خالی به خانه بر می‌گردند.

مدتی است کمبود برخی دارو‌ها برای مردم درد سرساز شده، مردمی که علاوه بر رنج بیماری باید رنج نبود دارو را هم بر دوش بکشند.

بیماران و همراهان بیمار این روز‌ها برای تهیه یک قلم دارو باید کفش آهنی بپوشند و نسخه به دست آواره این داروخانه و آن داروخانه بشوند.

یکی از شهرواندان بیرجندی در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: دارو‌هایی که تا چند وقت پیش به راحتی در همه داروخانه‌های سطح شهر پیدا می‌شد، حالا کمیاب شده اند.

او با گلایه از پاسخگو نبودن مسئولان درباره تأمین دارو‌های مورد نیاز بیماران دیابتی ادامه می‌دهد: دو هفته است که برای دریافت دارو به داروخانه‌های شهر و حتی هلال احمر مراجعه می‌کنم، اما موفق به تهیه این دارو‌ها نشده ام.

شهروند دیگری نیز از نبود برخی دارو‌های ساده در داروخانه‌ها گلایه‌مند است و می‌گوید: چند روزی است به دنبال تهیه مفنامیک اسید به چند داروخانه سطح شهر می‌روم، ولی پیدا نکرده ام و مسئول داروخانه با پاسخ نبود این دارو من را راهی داروخانه دیگری می‌کند.

متصدی یکی از داروخانه‌های بیرجند نیز، فهرستی ۲۵ تایی از دارو‌های کمیاب را به خبرنگار ما نشان می‌دهد که شامل قرص، شربت، قطره‌های خوراکی و آمپول‌های بیماران خاص، سرطانی و حتی دارو‌های ساده است.

نبود دارو بیشتر زمانی احساس می‌شود که پزشکی برای درمان بیمار خود داروی خارجی تجویز می‌کند و بیمار و همراهانش برای تهیه دارو سرگردان داروخانه‌ها می‌شوند.

کمبود دارو مقطعی است

راستی رئیس اداره نظارت بر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، می‌گوید: در برخی داروها، کمبود داریم، اما این کمبود‌ها مقطعی است.

مطالب مرتبط  اعلام آمادگی ۲ تیم خراسان جنوبی برای حضور در لیگ برتر کشتی

او با اشاره به اینکه کمبود برخی دارو‌ها سراسری است و تنها مختص خراسان جنوبی نیست افزود: کمبود دارو‌هایی مانند مفنامیک اسید برای مردم دردسر ساز نیست و بیماران می‌توانند از دارو‌های مسکن جایگزین استفاده کنند.

راستی ادامه داد: علت کمبود دارو‌ها به خاطر کاهش تولید شرکت‌های داروسازی است و با افزایش تولید، کمبود‌ها نیز برطرف می‌شوند.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.