روند ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی نزولی شد

 دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان جنوبی گفت: براساس آخرین ارزیابی‌ها، خراسان جنوبی از قله خیز پنجم کرونا عبور کرده و روند نزولی بیماری در استان آغاز شده است.

غلامرضا شریف‌زاده ، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که از سه روز گذشته قله موج پنجم کرونا در خراسان جنوبی شکسته شده و شیب نزولی را شاهدیم که این روند نتیجه رعایت همه‌جانبه پروتکل‌های بهداشتی است و باید تداوم یابد.

وی از کاهش تعداد بیماران تنفسی و کرونایی بستری در بیمارستان‌های استان خبر داد و گفت: براساس آخرین آمار ۴۲۴ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌ها بستری هستند که از این تعداد ۲۵۷ نفر به‌طور قطعی مبتلا به کرونا بوده‌اند.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: بالاترین موارد بستری بیماران با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی مربوط به اول شهریور امسال با ۴۹۱ مورد بستری بوده و در روزهای اخیر روند موارد کرونا مثبت و بستری بیماران کرونایی ثابت رو به کاهش است.

وی تصریح کرد: حفظ روند نزولی یا افزایش دوباره موارد بیماری به میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه به ویژه استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی دارد.

شریف‌زاده همچنین از ورود محموله جدید واکسن کرونا به خراسان جنوبی خبر داد و افزود: ۶۸ هزار دُز واکسن تحویل استان شد که شامل ۵۴ هزار دز سینوفارم، ۱۲ هزار دز آسترازنکا و ۲ هزار دز کوو ایران برکت است.

وی گفت: قبل از این محموله ۳۶۱ هزار دز واکسن کرونا وارد خراسان جنوبی شده بود که بیش از ۹۰ درصد آن به جامعه هدف بالای ۱۸ سال تزریق شده است.

مطالب مرتبط  پیگیری مجوز برای رشته‌های مورد نیاز در دانشگاه بزرگمهر قائنات

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان جنوبی بیان کرد: با دریافت محموله جدید که تعداد واکسن قابل توجهی دارد، واکسیناسیون در استان سرعت بیشتری می‌گیرد.

وی درباره دُز دوم واکسن اسپوتنیک توضیح داد: پیگیری‌های لازم برای ورود واکسن اسپوتنیک صورت می‌گیرد و به محض ورود برای جامعه هدفی که دز اول را دریافت کرده‌اند، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

خراسان جنوبی که اردیبهشت امسال از پیک چهارم کرونا عبور کرد، جزو ۲۵ استان کشور بود که از تیر ماه در شروع خیز پنجم قرار گرفت.

میزان مراجعه سرپایی افراد مشکوک به کرونا و تست‌های مثبت از اوایل تیر امسال افزایش یافت و شهرستان‌های استان به تدریج تغییر رنگ دادند تا الان که از ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی، ۶ شهرستان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر)، سه شهرستان در وضعیت نارنجی (پرخطر) و ۲ شهرستان در وضعیت زرد (متوسط خطر) است.

اولین مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در شهر بیرجند چهارم اسفند ۱۳۹۸ گزارش شد و بیماری کووید ۱۹ به‌تدریج در استان خراسان جنوبی گسترش یافت.

موج اول شیوع کرونا اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹، موج دوم خرداد و تیر ۹۹، موج سوم مهر و آبان ۹۹ و موج چهارم فروردین و اردیبهشت امسال در خراسان جنوبی شکل گرفت و این استان از تیر ماه وارد موج پنجم بیماری شد.

 

منبع ” ایرنا

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.