ساخت ربات کاربردی جستجوگر در ‏دانشگاه بیرجند + فیلم

این ربات کاربردی به عنوان پروژه دانشجوی کارشناسی ناصر جوانمرد و با ‏نظارت مهندس رضا زارع عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند و مهندس سیدحسین موسوی در آزمایشگاه ‏الکترونیک دانشگاه بیرجند ساخته شد. ‏ربات کاربردی جستجوگر با به‌کارگیری بازوی طراحی شده توسط امیر راشدی و صالح شمسی نژاد و حمایت دکتر ‏محسن فرشاد عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند و مرکز علمی شهید علم الهدی انجمن اسلامی ‏دانشگاه ساخته شد.

مهندس سیدحسین موسوی یکی از ناظران پروژه گفت: این پروژه از قسمت‌های جستجو ، ردگیری و انطباق تشکیل شد به گونه‌ای که شخص را به عنوان هدف در نظر گرفته و با تقسیم تنه به سه قسمت بالا، وسط و پایین تنه، ‏صورت فرد را پیدا و فرد موردنظر را دنبال می‌کند. ‏

وی افزود: عملیات پیدا کردن چهره فرد با پردازش تصویر اتفاق می‌افتد و سپس با الگوریتم‌های کنترلی موجود، توسط بازو، ‏ردگیری و دنبال کردن سوژه انجام می‌شود.

این ربات برای مواردی همچون بررسی کیفیت تولید کالا در مراحل مختلف ساخت و مباحث امنیتی کاربرد دارد و با ترکیب آن با ربات خدمتکار و انتقال تصویر، می‌توان از آن در محیط‌های خطرناک نیز استفاده کرد.

موسوی گفت: برای ساخت این پروژه با توجه به بحث پردازشی و نیاز به پردازشگر‌ها و عملگر‌های سریع مورد نیاز، حدود ‏۲۵ میلیون تومان هزینه شده و ساخت آن حدود یک و نیم سال به طول انجامیده است.

تاکنون این‌گونه ربات‌ها در داخل و خارج از کشور ساخته شد اما ساخت این ربات در دانشگاه بیرجند با توجه به ‏تکنیک‌های موجود در آن ، چشمگیر است.

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
مطالب مرتبط  افزایش بیش از ۱۸ درصدی آمار ازدواج در خراسان جنوبی
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.