سدِ “سد سیاهو” شکست

 با بهره‌برداری از سد سیاهو در این ماه، که سال‌ها مردم سربیشه در انتظار افتتاح آن هستند،  ظرفیت ذخیره‌سازی آب استان به 81 میلیون مترمکعب خوهد رسید.

در هنگام وقوع باران، منازل مردم روستای کندرود و مسئولان از سال 84 تصمیم گرفتند تا برای تامین آب شرب منطقه و مهار روان آب‌ها سدی به نام سیاهو احداث کنند.

روستای کندرود یکی از مناطق عشایرنشین سربیشه با حدود 60 خانوار است که به علت قرار گرفتن در مسیر سد احداثی روی رودخانه سیاهو از سال 92 جابه‌جایی آن در دستور کار مسئولان قرار گرفته است. حال عملیات این سدتقریبا به اتمام رسیده و قرار است در دهه فجر افتتاح شود.

به گزارش ایسنا، برای دستیابی به محل اجرا و حوضه آبریز سد ابتدا از طریق جاده بیرجند به شهرستان سربیشه، فاصله 65 کیلومتر را طی می‌کنیم.

سپس از طریق جاده سربیشه – نازدشت 50 کیلومتر طی کرده تا به نازدشت برسیم. پس از گذشتن از روستای نازدشت به روستای کندرود و پس از آن به محل سد می‌رسیم، فاصله نازدشت تا محل سد 15 کیلومتر است. از نظر تقسیمات کشوری این روستاها از توابع شهرستان سربیشه است.

اهداف ایجاد یک سد

حسین امامی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سد مخزنی سیاهو در فاصله 65 کیلومتری شرق شهرستان سربیشه بر روی رودخانه سیاهو با مساحت حوضه آبریز 3028 کیلومتر مربع احداث شده است.

وی با اشاره به آورد سالیانه حدود 10.2 میلیون متر مکعب در این سد، افزود: این سد با هدف جلوگیری از خروج آب از کشور، کنترل سیلاب‌های فصلی، ذخیره‌سازی و تنظیم حدود 4.6 میلیون مترمکعب رواناب برای مشروب کردن حدود 500 هکتار از اراضی پایاب مطالعه شده و در دست اجرا است.

مطالب مرتبط  ۷۲ درصد جمعیت بالای ۷۰ سال خراسان‌ جنوبی واکسینه شدند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: این طرح به منظور مهار، کنترل و ذخیره‌سازی جریان پایه و سیلاب‌های فصلی و تنظیم آن برای تامین آب شرب منطقه، توسعه دامپروری منطقه و ایجاد اشتغال پایدار، پرورش آبزیان گرمابی و سردابی، ایجاد مرکز تفریحی و گردشگری و جلوگیری از خروج آب از کشور در دست مطالعه و اجرا است.

امامی ادامه داد: این سد از نوع خاکی-هسته رسی با ارتفاع 39 و 32 متر از پی و بستر رودخانه و طول و عرض تاج 352 و 9 متر و حجم مخزن 17.4 میلیون متر مکعب بوده که حجم آب مازاد بر ظرفیت سد از طریق مجاری آبگیر(لوله فولادی به قطر 900 میلیمتر از ورودی تا پلاک و 800 میلیمتر از پلاک تا خروجی) و تخلیه‌کننده تحتانی(لوله فولادی به قطر 1000 میلی‌متر) و سرریز شوت آزاد با سیلاب عبوری 523 مترمکعب بر ثانیه به طور مطمئن به پایاب منتقل می‌شود.

وی افزود: سیستم انحراف آب شامل؛ گالری انحراف با مقطع نعل اسبی به عرض 4 متر، فرازبند خاکی همگن به ارتفاع 13 متر و ظرفیت عبور 96 مترمکعب بر ثانیه است.

موقعیت پروژه

وی با بیان اینکه سد مخزنی سیاهو شهرستان سربیشه در فاصله 65 کیلومتری شرق شهرستان سربیشه به مختصات جغرافیایی 18 و 32  شمالی و 15 و 60 شرقی بر روی رودخانه سیاهو واقع شده است، اظهار کرد: حداکثر ارتفاع سد از پی 39 متر، ارتفاع سد از بستر رودخانه 32  متر، نوع سرریز؛ آزاد با لبه آبریز اوجی، حداکثر ظرفیت آبگیر 3 مترمکعب بر ثانیه و حداکثر ظرفیت تخلیه کننده تحتانی 6.4 مترمکعب بر ثانیه است.

مطالب مرتبط  برد تیم هندبال شهرداری آیسک در مسابقات قهرمانی نونهالان کشور

افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی آب استان

محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی نیز چندی پیش در بازدید این سد، گفت: با بهره‌برداری از سد سیاهو، ظرفیت ذخیره‌سازی آب استان به 81 میلیون مترمکعب خوهد رسید.

وی با اشاره به اینکه سیاهو، دومین سد بزرگ استان است، افزود: حجم آبی که در این سد ذخیره می‌شود، 500 هکتار از اراضی این منطقه را سیراب خواهد کرد.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه این سد در راستای مهار سیلاب‌ها و روان آب‌های منطقه احداث شده است، تصریح کرد: توسعه بخش کشاورزی از مهم‌ترین پیامدهای وجود این سد است و این سد در زمینه پرورش ماهی و آبزیان نیز ظرفیت خوبی دارد.

معتمدیان اظهار کرد: در مورد استفاده از آب سد سیاهو در بخش صنعت شهرستان نیز مطالعاتی در حال انجام است.

وی یادآور شد: دولت برای اجرای این پروژه تاکنون 60 میلیارد تومان هزینه کرده و امیدواریم بتوانیم شاهد افتتاح این پروژه عظیم در دهه فجر باشیم.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: عملیات اجرای پروژه ساخت و احداث سیاهو که سدی خاکی با هسته‌ای رسی است، در سال 84 شروع شده و امیدواریم در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

معتمدیان در خصوص جابه جایی روستای کنرود که در بالا دست سد واقع شده است، گفت: با پیگیری‌های حوزه عمرانی استانداری و فرماندار شهرستان، مردم با جابه جایی روستا موافقت کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: با اعتبارات و تسهیلات ویژه‌ای که به این امر اختصاص یافته، مردم به زودی در روستای جدید که جانمایی نیز شده، مستقر خواهند شد.

منبع:خبر گذاری ایسنا

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.