شال سرهای توبافی خراسان جنوبی در چمدان خارجی ها

سه محموله شال سر و پارچه توبافی امسال از خراسان جنوبی به خارج از کشور صادر شد.

مدیرعامل تعاونی روستایی زنان خراشاد استان ، گفت: از ابتدای امسال تاکنون هزار مترپارچه توبافی که به همت بانوان روستای جهانی خراشاد تولید شده است در  قالب دو محموله به فرانسه صادر شد.

خانم ذاکریان همچنین از صادرات ۱۲۰ عدد شال سر به ایتالیا خبر داد.

وی گفت: از پارچه‌های توبافی برای سرویس‌های نوزادی،پیراهن های مردانه و دخترانه، انواع تن پوش، حوله دست و صورت، دستمال عینک، حوله کودک و دستمال لنز دوربین استفاده می‌شود.

خانم ذاکریان از تولید حدود ۱۲ هزار متر پارچه توبافی در شرکت تعاونی زنان خراشاد خبر داد و گفت: ماهانه هزار تا هزار و ۵۰۰ متر در این کارگاه تولید می‌شود.

وی بانوان شاغل در این کارگاه توبافی را ۲۵ نفر اعلام کرد و گفت: ماهانه ۱۵  نفر از بانوان نیز با هدف اشتغال زایی آموزش های توبافی را فرا می گیرند.

توبافی روستای خراشاد فروردین ۹۶ ثبت ملی شد که پس از ارسال پرونده ثبت ملی به شورای صنایع دستی، یونسکو، این هنر دستی در آذر سال 97 ثبت جهانی و لوح ثبت جهانی آن به همراه دو شهر آباده و میبد به ایران ارسال شد.

ملاک ارزیابی ارزیابان بین المللی بر اساس شاخص‌هایی از جمله تعداد کارگاه ها، میزان فروش و صادرات، مراکز عرضه و فروش و سایر شاخص‌های کیفی و کمی بوده است.

هم اکنون خراشاد به عنوان اولین روستای جهانی در زمینه توبافی و دومین روستای جهانی کشور در زمینه صنایع دستی ثبت شده است.

منبع: خبرگزاری صداوسیما
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
مطالب مرتبط  تولید سرکه گل محمدی در جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.