• صفحه خانگی
  • >
  • طبیعت
  • >
  • طرح نقشه راه گیاهان دارویی در استان خراسان جنوبی اجرا می‌شود

طرح نقشه راه گیاهان دارویی در استان خراسان جنوبی اجرا می‌شود

مشیرالحق عابدی شامگاه یکشنبه در نشست بررسی نقشه گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی اظهار کرد: طرح نقشه راه گیاهان دارویی استان باید قابلیت اجرایی داشته و چشم‌انداز آن براساس موازین علمی ترسیم شود‌.

وی ورود دانشگاهیان را در اجرای این طرح ضروری دانست و افزود: با توجه به حضور دانشگاهیان و مدیران‌ کل دستگاه‌های اجرایی این طرح باید براساس حوزه اختیارات دستگاه‌ها تنظیم شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه برنامه ارائه شده باید براساس کمیت و کیفیت محصولات تولیدی ساماندهی شود، ادامه داد: استفاده از روش‌های نوین از مهمترین مسائل مورد نظر در این طرح است.

عابدی افزود: فرآوری محصولات و جلوگیری از خام‌فروشی نیز باید مورد بررسی قرار گیرد که امید است با تحقق این طرح به صورت کاملا تخصصی و علمی شاهد پیشرفت در این حوزه باشیم.

مجری طرح نقشه‌ راه گیاهان دارویی خراسان جنوبی نیز از وجود یک هزار و 300 گونه گیاه دارویی در استان خبر داد و بیان کرد: از این تعداد 80 گونه آن جزو گیاهان کمیاب و بومی است.

محمدحسین امینی فرد با اشاره به اینکه یک سوم مساحت استان مربوط به گیاهان زراعی و دارویی است، گفت: این میزان سالانه 2 هزار میلیارد تومان درآمد دارد.

وی از وجود ضعف‌های اساسی در حوزه کاشت و فرآوری گیاهان دارویی خبر داد و بیان کرد: هیچ گونه دارویی از گیاهان دارویی استان مورد تایید وزارت بهداشت تولید نمی‌شود.

مجری طرح نقشه‌ راه گیاهان دارویی خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه در مرحله فرآوری وضعیت مناسبی وجود ندارد، ادامه داد: سنتی بودن کاشت، پایین بودن عملکرد، خشک کردن غیراصولی، کم بودن تجهیزات آزمایشگاهی، خام فروشی و برندسازی از مهمترین نقاط ضعف استان در زمینه گیاهان دارویی در استان است.

مطالب مرتبط  اتصال تمامی جایگاه‌های سوخت به سامانه هوشمند

منبع:خبرگزاری تسنیم

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.