حسن اکبری مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به فرارسیدن روزهای پایانی سال و افزایش خرید و فروش برخی حیوانات وحشی و گیاهان غیر بومی در این ایام، متأسفانه عده‌ای افراد فرصت طلب و سودجو در کنار فروش ماهی قرمز، اقدام به عرضه و فروش غیرمجاز گونه‌های جانوری از جمله سمندر لرستانی، لاک پشت، مار و… می‌کنند.
وی گفت: با توجه به ممنوعیت نگهداری و خرید و فروش حیات وحش بر اساس مواد ۷ و ۱۰ قانون شکار و صید، در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این راستا، ضمن توقیف حیوانات و رهاسازی آن‌ها در طبیعت، با افراد خاطی بر اساس قوانین و مقررات به شدت برخورد می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: گشت و نظارت مستمر توسط ماموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست استان از مراکز خرید و فروش ماهی قرمز و پرنده فروشی‌ها انجام می‌شود.
اکبری از مردم خواست از خرید جانوران وحشی که عمدتا گونه‌هایی در معرض خطر انقراض هستند اجتناب کنند.
وی در خصوص گشت‌های نوروزی محیط بانان، افزود: برنامه‌ریزی‌های لازم انجام گرفته است تا محیط‌بانان به صورت شبانه‌روزی در طول ایام نوروز در مناطق استان حضور یابند و به راهنمایی و در هنگام لزوم هشدار بپردازند و همچنین در صورت مشاهده تخلف برخورد قاطع خواهند داشت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی یادآور شد: شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلفات زیست محیطی به ویژه خرید و فروش و نگهداری جانوران وحشی، گزارش خود را در تمامی ساعات شبانه روز با شماره تلفن ۱۵۴۰ در میان بگذارند.

مطالب مرتبط  ویزیت رایگان ۱۰۰ نفر در سربیشه

منبع: ایسنا