مستند حیات وحش خراسان جنوبی تولید می‌شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: مستند فاخر حیات وحش و تنوع زیستی استان با محوریت منطقه شاسکوه در مراحل نهایی ساخت قرار دارد.

حسن اکبری، افزود: نخستین بار است که فیلم مستند حرفهای حیات وحش و تنوع زیستی مناطق تحت مدیریت استان به تصویر کشیده می‌شود.

وی با بیان اینکه ساخت این مستند از حدود یک سال و نیم قبل در منطقه حفاظت شده شاسکوه شروع شد گفت: برای ساخت این مستند یکی از مستندسازان حرفه‌ای کشور به دلیل علاقه‌ای که به حیات وحش داشت با این اداره کل همکاری دارد.

اکبری عنوان کرد: فیلم‌ها و تصاویر این مستند نیم ساعتی با بالاترین کیفیت از حیات وحش و تنوع زیستی منطقه گرفته شده و  این مستند در مرحله تدوین قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه کار تصویربرداری و فیلمبرداری این مستند در تمام فصول سال از چشم‌اندازهای طبیعی و تنوع جانوری و زیستی منطقه انجام شده است اضافه کرد: تصاویر خوبی از تنوع جانوری از جمله کل و بز، پرندگان شکاری و مهاجر، هوبره، گربه شنی و سایر گوشتخواران کوچک گرفته شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: این مستند با هدف معرفی ظرفیت‌های استان در زمینه تنوع زیستی ساخته می‌شود تا زمینه ساز فرهنگ سازی بهتری در راستای حفاظت از محیط زیست شود.

اکبری افزود: توسعه و ترویج فرهنگ محیط زیستی در بین آحاد مردم جامعه می‌تواند ضامن محیط زیستی سالم و غنی باشد.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد تنوع زیستی کشور را در خراسان جنوبی داریم گفت: تعداد گونه‌های شناسایی شده پرندگان استان از ۲۲۰ گونه فراتر رفته که این رقم با توجه به اقلیم خشک استان، عدد بالایی است.

مطالب مرتبط  جذب ۱۰۰ درصد سهمیه مشاغل خانگی در خراسان جنوبی

منطقه حفاظت شده شاسکوه به وسعت ۷۰ هزار هکتار سال ۱۳۸۶به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی مصوب شد. عقاب طلایی، عقاب خالدار بزرگ، شاهین و هوبره را از جمله گونه‌های پرنده در معرض خطر انقراض در این منطقه به شمار می‌روند.

همچنین چکچک ابلق، شاه بوف، شبگرد هندی، سهره طلایی، سنگ چشم دم سرخ، دم جنبانک زرد، دم جنبانک خاکستری، شبگرد، زاغ بور،  قرقی،کبک، تیهو، سیاه سینه و هما از گونه‌های پرندگان ارزشمندی هستند که در این منطقه زندگی می‌کنند.

در حال حاضر استان خراسان جنوبی هفت منطقه حفاظت شده و سه پناهگاه حیات وحش دارد که توسط حفاظت محیط زیست مدیریت می‌شود.

شهرستان زیرکوه در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد و حاجی آباد مرکز آن در فاصله ۸۵ کیلومتری مرز با افغانستان قرار دارد.

منبع : ایرنا

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.