مهاجرت معکوس در استان رقم خورد

مهاجرت معکوس در استان رقم خورد

استاندار خراسان جنوبی از نتیجه مطلوب اقدامات استان در جهت مهاجرت معکوس روستاییان خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، استاندار خراسان جنوبی گفت: مهاجرت بی‌رویه روستاییان به مناطق شهری یکی از مشکلات اساسی استان بود که تخلیه روستا‌ها در مناطق مختلف را به همراه داشت.

او با اشاره به این که در جهت مهار این شرایط، طرح مدیریت مهاجرت معکوس روستاییان در استان رقم خورد، افزود: پارسال با تمرکز بر این موضوع شاهد بازگشت جمعیت به روستا‌ها بودیم.

معتمدیان بیان کرد: به منظور تثبیت جمعیت و ماندگاری افراد در مناطق روستایی، عشایری و مرز این طرح همچنان ادامه دارد.

استاندار در ادامه به تشریح اقدامات استان در این زمینه پرداخت و اظهار کرد: یکی از این برنامه ها، ساخت و احداث ۱۰ هزار واحد مسکن روستایی بود که در سفر رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در اسفند ماه سال 97 به استان کلید خورد.

او با اشاره به این که ساخت این واحدها از تیرماه 98 وارد فاز عملیاتی شده و تعدادی از این واحدهای مسکونی در مناطق مختلف استان به بهره برداری رسیده است، تصریح کرد: طی  ۲-۳ ماه آینده کلیه واحدهای مسکونی به طور کامل به متقاضیان تحویل می شود.

معتمدیان، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و کمک‌های بلاعوض دولت برای اجرای این طرح، ازعوامل ترغیب افراد برای بهسازی واحدهای مسکونی عنوان کرد و ادامه داد: این اقدامات انگیزشی سبب شده در حال حاضر اغلب روستاهای ما به کارگاه تبدیل شوند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: ساخت این ۱۰ هزار واحد مسکونی باعث رونق ۱۲۰ رشته شغلی مرتبط با صنعت ساختمان شد که تأثیر بسزایی در کاهش نرخ بیکاری استان داشته است.

مطالب مرتبط  بی مهری به یار مهربان/ دریچه علم به روی جامعه کتابخوان باز می‌شود

او استفاده از ظرفیت های مردمی را از عوامل موفقیت این طرح برشمرد و افزود: واگذاری ساخت این واحدها به مردم هم باعث جنب و جوش در روستاها شده و این که قیمت تمام شده مسکن را برای افراد کاهش داده است.

معتمدیان در ادامه توجه به ظرفیت های مرزی را از دیگر اقدامات استان برای ماندگاری جمعیت در روستاها دانست و اظهار کرد: توجه به واردات و صادرات و همچنین پرداخت عواید حاصل از فروش سوخت به مرزنشینان، باعث افزایش درآمد در حوزه فروش سوخت مرزی شده و افرادی که از این طرح ها منتفع می شوند، به ماندن در روستاهای حاشیه مرز ترغیب شده اند.

استاندار خراسان جنوبی، واردات دام و توزیع آن در مناطق روستایی را نیز در شمار برنامه هایی عنوان کرد که نقش بسیار مؤثری در اشتغالزایی در روستاها و درآمدزایی مردم داشته است.

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

Founder & Ceo Orpf.Ir , MudCity.Ir | Seo Manager BirjandMyCity.Ir | Progammer | Gamer

  • instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.