موارد بستری بیماران کرونایی در خراسان جنوبی کاهش یافت

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان جنوبی گفت: با توجه به بررسی آمار بستری کرونا مثبت از اول شهریور ماه جاری تاکنون موارد بستری در بیمارستان‌های استان ۱۴ درصد کاهش داشته که بیانگر عبور از قله خیز پنجم است.

غلامرضا شریف‌زاده ، افزود: بالاترین موارد بستری بیماران با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی مربوط به اول شهریور با ۴۹۱ مورد بستری بوده که هشتم شهریور به ۴۲۹ بیمار بستری در بیمارستان‌ها رسیده و ۱۴ درصد کاهش داشته است.

وی گفت: در سه روز اخیر روند موارد کرونا مثبت و بستری همچنان ثابت رو به کاهش بوده که شاهد کاهش موارد بستری نسبت به اوج موج پنجم کرونا در اول شهریور ماه هستیم.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا دانشگاه علوم پزشکی بیرجند یکی از دلایل اصلی این کاهش را افزایش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی ذکر کرد و افزود: خوشبختانه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خراسان جنوبی نسبت به میانگین کشوری بهتر است اما بهترین شرایط رعایت بالای ۸۵ درصد است که امیدواریم با توجه ویژه مردم این مهم در استان محقق شود.

وی گفت: افزایش دوباره موارد بیماری به میزان رعایت مردم بستگی دارد برای مثال اگر در آیین‌های اول ماه محرم رعایت ۸۵ درصدی دستورالعمل‌ها اتفاق افتاده باشد در روزهای آینده شاهد افزایش موارد ابتلا و بستری نخواهیم بود و این روند همچنان کاهشی است.

شریف‌زاده ادامه داد: واکسیناسیون در استان با قدرت انجام می‌شود و تاکنون ۳۵.۵ درصد جمعیت هدف بالای ۱۸ سال استان دز اول و ۱۷.۱ درصد دز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

وی درباره رنگ‌بندی شهرستان خوسف و اینکه بیماران این شهرستان به دلیل نبود بیمارستان جزو آمار شهرستان بیرجند ثبت می‌شوند؟ توضیح داد: رنگ‌بندی در خوسف صحیح است و اگرچه به دلیل نبود بیمارستان در این شهرستان بیماران در بیرجند پذیرش می‌شوند اما ثبت بیمار براساس شهرستان محل سکونت اتفاق می‌افتد.

مطالب مرتبط  یادواره شهدای روستای خونیک تجن برگزارشد

خراسان جنوبی که اردیبهشت امسال از پیک چهارم کرونا عبور کرد، جزو ۲۵ استان کشور بود که از تیر ماه در شروع خیز پنجم قرار گرفت.

میزان مراجعه سرپایی افراد مشکوک به کرونا و تست‌های مثبت از اوایل تیر امسال افزایش یافت و شهرستان‌های استان به تدریج تغییر رنگ دادند تا الان که از ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی، ۹ شهرستان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر)، یک شهرستان در وضعیت نارنجی (پرخطر) و یک شهرستان در وضعیت زرد (متوسط خطر) است.

براساس آخرین رنگ‌بندی کشور از ششم شهریور که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد، شهرستان‌های بیرجند، قاینات، نهبندان، طبس، فردوس، زیرکوه، بشرویه، درمیان و سرایان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) شیوع کرونا قرار دارند.

۲ شهرستان دیگر این استان شامل سربیشه در وضعیت نارنجی (پرخطر) و خوسف در وضعیت زرد (متوسط خطر) است.

 

منبع : ایرنا

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.