میزان خورشید‌گرفتگی در بیرجند ۶۸ درصد بود

خورشید گرفتگی پدیده نجومی روز یکم تیرماه است، طبق تقویم این آخرین خورشیدگرفتگی در قرن چهاردهم شمسی و تماشایی‌ترین گرفتگی در یک دهه اخیر است. خورشیدگرفتگی بعدی که در ایران قابل مشاهده است در سال 1401 خواهد بود و در سال 1414، یعنی پانزده سال دیگر هم یک خورشیدگرفتگی کامل در آسمان ایران خواهیم داشت.

خورشیدگرفتگی یا کسوف هنگامی رخ می‌دهد که ماه از بین زمین و خورشید بگذرد؛ بدین ترتیب کامل یا جزئی تصویر خورشید را برای یک بیننده روی زمین مبهم می‌کند و سایه‌ ماه بر سطح زمین می‌افتد.

خورشیدگرفتگی حلقوی هنگامی رخ می‌دهد که قطر ظاهری ماه از خورشید کوچکتر باشد، بدین ترتیب نور بیشتری از خورشید را مسدود می‌کند و سبب می‌شود خورشید مانند یک حلقه به نظر برسد.

این کسوف در سراسر ایران نیز قابل مشاهده است هرچند میزان آن در تمامی نقاط کشور یکسان نخواهد بود و به طور متوسط 48 درصد خورشید گرفته خواهد شد.

این عدد برای افغانستان 75 درصد خواهد بود. هرچقدر به سمت جنوب شرق برویم زمان و درصد خورشیدگرفتگی بیشتر می شود. در ایران این خورشید گرفتگی از ساعت حدود 9 صبح شروع شد و حوالی ساعت یازده و نیم به پایان رسید.

پژوهشگر پسا دکترا دانشگاه بیرجند بیشترین میزان خورشید گرفتگی را در استان در نهبندان دانست و با اعلام این خبر گفت: در خورشید گرفتگی یکم تیرماه هرچه به سمت جنوب برویم در آن قسمت خورشید گرفتگی بهتر و بیشتر رویت می‌شود آن طورکه در شهرهای جنوبی استان از جمله نهبندان بهترین وضعیت را دارد.

یوسفی درصد خورشید گرفتگی را در نهبندان 73 درصد دانست و افزود: در بیرجند 68 درصد سطح خورشید می‌گیرد و هرچه به سمت شمال استان می‌رویم درصد خورشید گرفتگی کمتر می‌شود.

مطالب مرتبط  احتمال بارش ها رگباری تا پایان هفته در خراسان جنوبی

وی با بیان اینکه آغاز و پایان خورشید گرفتگی مقدار کمی در نقاط مختلف متفاوت بود، گفت:‌ در بیرجند ساعت 9 و دو دقیقه آغاز خورشید گرفتگی و 11:58 دقیقه پایان خورشید گرفتگی بود ‌که اوج آن  در ساعت 10:24 دقیقه قابل مشاهده بود.

 

منبع:تسنیم

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .