• صفحه خانگی
  • >
  • کسب و کار
  • >
  • نما دادن به دیوار توسعه با کاشی های خوش نقش/ وقتی دست معافیت مالیاتی، تولید را تشویق می کند

نما دادن به دیوار توسعه با کاشی های خوش نقش/ وقتی دست معافیت مالیاتی، تولید را تشویق می کند

صنعت کاشی و سرامیک از جمله صنایعی است که با توجه به شرایط خاص خراسان جنوبی می تواند رشد کند و آوازه خود را بیش از پیش در جهان بلند کند.

صنعت کاشی و سرامیک به دلیل خاک مناسبی که می‌خواهد، در استان‌های کویری و خشک بازدهی بیشتری دارد و خراسان جنوبی نیز که جزو استان‌های گرم و خشک محسوب می‌شود، در این صنعت می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد.

سال ۶۸، اولین کارخانه تولید کاشی و سرامیک در خراسان جنوبی راه اندازی شد و به صورت سنتی اقدام به تولید کرد.

حال در خراسان جنوبی، ۳ کارخانه تولید کاشی و سرامیک فعال است و محصولات آن‌ها به کشور‌های مختلفی صادر می‌شود.

از نیاز به دستگاه‌های مدرن تا استفاده از مواد اولیه ایرانی

در این استان، ماشین آلات مورد نیاز کارخانه‌های کاشی و سرامیک نیز تولید می‌شود و این امر سبب می‌شود تا بسیاری از نیاز‌های کارخانجات این حوزه از داخل کشور تأمین شود.

خسروی مسئول واحد تولید ماشین آلات کارخانه کاشی و سرامیک گفت: این واحد تولیدی از سال ۹۸ به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است.

او افزود: بخشی از مواد اولیه این واحد تولیدی برای ساخت ماشین آلات از کشور چین وارد می‌شود و عمده آن از داخل کشور تأمین می‌شود.

کاشی

خسروی اظهار کرد: مواد اولیه این واحد تولیدی شامل آهن آلات، آجر و مواد نسوز است که آهن و آجر از داخل کشور تأمین می‌شود و تنها مواد نسوز است که از سایر کشور‌ها به ایران می‌آید.

فعالیت ۲۰ نفر برای تولید ماشین آلات ساخت کاشی و سرامیک

خسروی مسئول واحد تولید ماشین آلات کارخانه کاشی و سرامیک تصریح کرد: این واحد یک شعبه دیگر در یزد دارد و در شعبه بیرجند ۲۰ کارگر مشغول به کارند.

او افزود: محصولات این واحد به شهر‌های یزد و اردکان ارسال می‌شود و یک کارخانه تولید کاشی و سرامیک که قرار است به تازگی در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند راه اندازی شده است، ماشین آلات خود را از این واحد تأمین می‌کند.

خسروی با اشاره به موانع پیش روی این واحد گفت: وام‌هایی برای رفع مشکلات این واحد درخواست شده است، اما روند اجرایی آن به کندی پیش می‌رود.

مسئول واحد تولید ماشین آلات کارخانه کاشی و سرامیک عنوان کرد: تجهیز واحد به دستگاه‌های مدرن تری، نیاز است که اکنون باید به آن توجه شود.

مطالب مرتبط  دمای هوا در خراسان جنوبی کاهش می‌یابد

صنعت کاشی و سرامیک از آن دسته صنایع پر رونق است که اگر به آن توجه ویژه‌ای شود، می‌تواند آوازه خود را در دنیا بلند کند و به سود زیادی دست پیدا کند.

سرامیک

از خراسان جنوبی به عنوان دومین قطب تولید کاشی و سرامیک در کشور یاد می‌شود و حدود ۵۰ درصد از تولیدات کارخانه‌های فعال این حوزه در استان از ابتدای سال به خارج از کشور صادر شده است.

بزرگترین کارخانه تولید کاشی و سرامیک در شرق کشور، در خراسان جنوبی قرار دارد و علی رغم مشکلاتی که همانند سایر بخش‌ها برای این بخش نیز موجود است، این واحد توانسته پیشرفت زیادی کند.

این کارخانه در زمان شروع فعالیت خود، روزانه ۱۴ هزار متر مربع کاشی و سرامیک تولید می‌کرد و در حال حاضر، تولید روزانه کاشی و سرامیک در این کارخانه به ۴۰ هزار متر مربع رسیده است.

چندین واحد مکمل در کنار یکدیگر برای رفع نیاز‌های کارخانه کاشی و سرامیک در همان مجموعه فعال اند و دیگر واحد‌های مورد نیاز نیز در آینده‌ای نزدیک وارد چرخه تولید خواهند شد.

از تلاش ۲۴ ساعته برای تولید تا توسعه کارخانه برای خودکفایی

یکی از کارگران کارخانه تولید کاشی و سرامیک گفت: در حال حاضر به صورت ۲۴ ساعته فعالیت می‌کنیم و یکی از امتیازات ما این است که از بروزترین ماشین آلات استفاده می‌کنیم.

او افزود: تمام تلاش ما بر این است که بتوانیم با به کارگیری پشتکار خود، میزان تولیدات را افزایش دهیم و کیفیت آن‌ها را هم بالاتر ببریم.

کاشی و سرامیک خراسان جنوبی

این کارگر کارخانه تولید کاشی و سرامیک بیان کرد: خوشبختانه هر ساله تعداد طرح‌های کاشی در این کارخانه افزایش پیدا می‌کند که برای جذب مشتری مفید است.

فلاحی مدیرعامل بزرگترین کارخانه تولید کاشی و سرامیک در شرق کشور نیز گفت: قبلا تنها با یک خط تولید کار‌ها را انجام می‌دادیم، اما الان ۸ خط تولید در این کارخانه فعال است.

او افزود: تولیدات این کارخانه نه تنها در داخل بلکه در خارج از کشور نیز مشتری دارد.

فلاحی ادامه داد: کشور‌های افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، عراق، کشور‌های آسیای میانه و سوریه مشتری‌های پر و پا قرص کاشی و سرامیک هستند.

مطالب مرتبط  مهار آتش سوزی در بازار بیرجند

مدیرعامل کارخانه تولید کاشی و سرامیک با اشاره به اینکه در این کارخانه، زنجیره تولید کامل می‌شود اظهار کرد: واحد‌های مختلفی از جمله پلاستیک سازی، رنگ و لعاب، قالب سازی، جعبه سازی و ماشین سازی در این کارخانه ایجاد شده اند تا مجموعه تنها به امکانات خود متکی باشد.

کارخانه کاشی

او نوید افتتاح یک واحد تولیدی دیگر را نیز در کارخانه کاشی و سرامیک داد و بیان کرد: به زودی واحد تولید کاغذ برای استفاده در روند تولید کاشی و سرامیک مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

پیشرفت کارخانه‌ها با وجود نقص در زیرساخت‌ها

فلاحی مدیرعامل بزرگترین کارخانه تولید کاشی و سرامیک شرق کشور گلایه‌هایی از نبود زیرساخت برای توسعه تولید داشت و گفت: نیازمند مشوق‌های مالیاتی و معافیت‌های آن هستیم تا بتوانیم تولید و صادرات را گسترش دهیم.

او افزود: هم‌اکنون ۲ هزار نفر در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند و در آینده نزدیک، طرح سلولزی این کارخانه در شهرک صنعتی بیرجند در یک سوله ۷ هکتاری به بهره‌برداری خواهد رسید که با این اقدام شاهد ایجاد اشتغال برای ۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در بخش سلولزی و صنایع تبدیلی خواهیم بود.

ششمین مرحله از دیگر کارخانه تولید کاشی و سرامیک خراسان جنوبی، ۲ تیر ماه امسال به صورت آزمایشی آغاز به کار کرد تا سهم بیشتری را از بازار فروش و صادرات این محصولات به دست آورد.

ناصری مدیرعامل این کارخانه در بازدید حجت الاسلام حمیدی رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی از این مجموعه با اشاره به اینکه در حال حاضر تولیدات این کارخانه روزانه ۱۷ هزار متر مربع است، گفت: راه اندازی مرحله ششم تولید در این واحد باعث می‌شود تا تولیدات مجموعه به ۲۰ هزار متر مربع در روز برسد.

او با بیان اینکه هم اکنون ۳۰۰ نفر در کارخانه کاشی و سرامیک مشغول به کارند، افزود: با آغاز به کار این مرحله، ۵۰۰ شغل جدید ایجاد می‌شود.

پاک کردن واژه محرومیت خراسان جنوبی با کاشی و سرامیک

۱۹ اسفند پارسال بود که ملانوری استاندار خراسان جنوبی از واحد‌های تولید کاشی و سرامیک در شهرک صنعتی بیرجند بازدید کرد و در جریان این بازدید‌ها گفت: صنایع کاشی و سرامیک در استان مصداق عینی اقتصاد مقاومتی است.

مطالب مرتبط  صبحانه مفید و یک روز خوب

او افزود: با ایجاد چنین واحد‌هایی می‌توان کلمه محرومیت را که زیبنده نام استان نیست، به طور کلی از ذهن‌ها پاک کرد.

ملانوری با اطلاع از مشکلات واحد‌های تولید کاشی و سرامیک استان بیان کرد: بخشی از مشکلات در داخل استان و توسط دستگاه‌های اجرایی قابل حل و فصل است و بخشی نیز در سطح ملی پیگیری خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: باید به شکلی برنامه‌ریزی کنیم که در زمینه معدن و ایجاد صنایع پایین دستی مرتبط که توجیه اقتصادی دارد نیز تلاش بیشتری صورت گیرد.

حسن نژاد معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال، ۵ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در خراسان جنوبی تولید شده است.

گزارش مکتوب کاشی

او افزود: از این میزان، ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار متر مربع آن به خارج از کشور صادر شده است.

حسن نژاد اظهار کرد: میزان صادرات انجام شده در حوزه کاشی و سرامیک، نسبت به مدت مشابه پارسال ۹۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات انجام شده برای تکمیل زنجیره تولید در استان تصریح کرد: ایجاد واحد‌های تولیدی متفاوت مبتنی بر حوزه معدن می‌تواند نقش بزرگی در تحول صنعت کاشی و سرامیک ایجاد کند.

نیاز به تزریق سرمایه برای بهبود حال کاشی و سرامیک استان

هر چند واحد‌های تولید کاشی و سرامیک در خراسان جنوبی بازار پر رونقی دارند، اما مشکلات آن‌ها نیز نباید از نظر‌ها پنهان شود.

تزریق سرمایه در گردش برای این کارخانه‌ها و ارائه تسهیلات کوتاه و بلند مدت برای برند سازی و معرفی کالا‌ها به دنیا، می‌تواند بخش زیادی از مشکلات صنعت کاشی استان را رفع کند.

گزارش مکتوب کاشی

به گفته مسئولین، صنعت کاشی و سرامیک جزء صنایع متوسط در استان محسوب می‌شود که می‌توان با حمایت از آن ها، ارز آوری و سود بیشتری را برای استان به ارمغان آورد.

از این نکته هم نباید غفلت کرد که سودآوری و توسعه کارخانه‌های کاشی و سرامیک می‌تواند موجب ایجاد اشتغال بیشتری شده و حتی در توسعه استان نیز نقش داشته باشد.

گزارش از سید محمد علی سجادی

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.