پایان مرحله نخست مرمت مجموعه آسبادخانه و باغ میرزا رجب

مدیر پایگاه فرهنگی آسباد‌های تاریخی استان گفت: این مجموعه در ضلع جنوبی روستای تاریخی نوغاب در شهرستان درمیان و تقریبا در فاصله ۸۵ کیلومتری شرق بیرجند و ۱۵ کیلومتری غرب اسدیه قرار دارد.
وی افزود: این مجموعه به همت شخصی به نام میرزا رجب که فردی خلاق و مبتکر بوده در خارج از محدوده روستای نوغاب و در اواخر دوره قاجار شکل گرفته و به مرور توسعه یافته است.
مدیر پایگاه فرهنگی آسباد‌های تاریخی خراسان جنوبی گفت: این مجموعه شامل یک بخش مسکونی دو طبقه است که در طرفین آن دو آسباد وجود دارد و همچنین یک باغ وسیع در ضلع جنوب آن است.
وی افزود: باغ این مجموعه از قنات روستا مشروب شده و می‌توان گفت فضا‌های معماری آن به صورت تدریجی شکل گرفته و فاقد نقشه معمارانه اولیه است.
وی با اشاره به اینکه بنابر گفته بزرگان روستا تمام ساخت و ساز‌های این بنا توسط خود میرزا رجب انجام شده گفت:  میرزا رجب تخصص معماری نداشته و با توجه به هوش و ذکاوتی که داشته این فضا‌ها را با هم ترکیب کرده است.
بزرگمهر  همچنین گفت: در طرفین این خانه ۲ آسباد و فضا‌های دیگر برای نگهداری احشام و چند انبار وجود دارد.
وی افزود: خانه و آسباد میرزا رجب به همت بازماندگانش در اختیار میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و شورای اسلامی و دهیاری روستا قرار گرفت و کار مرمت آن از پارسال آغاز و هم اکنون پایان یافته است.
بزرگمهر مجموعه اقدامات انجام شده را شامل پی بندی، مرمت جداره‌های خشتی، بازسازی سقف‌های خشتی و اجرای اندود کاری و کاه گل نما و بام برشمرد و به احیاء فضا‌های معماری در آینده توسط میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و گفت: در تلاشیم تا کاربری‌های فرهنگی را در این مکان ایجاد کنیم.
منبع: خبرگزاری صداوسیما
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
مطالب مرتبط  زمین لرزه ۴.۵ ریشتری دیهوک را لرزاند
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.