پنج نوشیدنی مؤثر برای رفع عطش

گرمای زیاد هوا موجب از دست رفتن آب بدن می شود و با توجه به اینکه آب بدن میزان قابل توجهی از وزن بدن را به خود اختصاص داده حفظ و تنظیم مقدار آب بدن بسیار ضروری است؛ کارشناسان معتقدند مصرف برخی شربت ها یا عرقیات می تواند آب کافی را به بدن برساند تا مشکل کم آبی به حداقل رسیده و فرد دچار گرمازدگی و عطش نشود:

 گلاب

گلاب در حقیقت نوعی عرق گیاهی است که از گلبرگ های چند نوع گل محمدی تهیه می شود.گلاب که همان اسانس گل محمدی است ضد اسهال، ضد التهاب، ضد نفخ، مقوی قلب و معده ، خلط آورو اشتهاآور است و در پیشگیری از عطش و گرمازدگی موثر است.

 خاکشیر

شربت دیگری که خاصیت ضد عطش و گرمازدگی دارد خاکشیر است. از قدیم به تجربه از شربت آن با آب سرد و کمی شکر در نواحی گرم به خصوص در فصل تابستان برای رفع عطش استفاده می کرده اند.

 شربت آبلیمو

یکی از شربت هایی که از قدیم در فصل گرم مورد مصرف قرار می گرفته، شربت آب لیمو است.آبلیمو دارای خواص ضد تصلب شرایین، کاهش دهنده کلسترول، ضد برخی سموم از جمله تریاک، ضدتب و ضد کمبود ویتامین Cاست

پایه اصلی این شربت، عصاره لیموترش است که با آب رقیق می شود و همراه مقدار کمی قند یا شکر مورد مصرف قرار می گیرد. آب لیمو را به تنهایی نباید مصرف کرد زیرا آب لیموی رقیق نشده روی مینای دندان تأثیر می گذارد و باعث تخریب آن می شود. شربت آب لیمو جلوی گرمازدگی و عطش را می گیرد و مصرف آن در ماه های گرم و در مسافرت ها بسیار مناسب است.

مطالب مرتبط  کاهش تخلفات در عرصه‌های منابع طبیعی

تخم شربتی

تخم شربتی دانه گیاه ریحان خوراکی است. این دانه ها درشت تر از خاکشیر و سیاه رنگ هستند.وقتی تخم شربتی داخل آب ریخته می شود، روی آن لایه ای ژله ای تشکیل خواهد شد. شربت آن ضد گرمازدگی و ضد عطش است تخم شربتی خاصیت مسهل و ملین داشته و مصرف آن  برای جلوگیری از یبوست که در تابستان شایع می شود، مناسب است.

 عرق بیدمشک

بیدمشک نوعی بید است که در اول بهار و قبل از برگ دادن ، گل های زیبا و خوشبویی دارد. عرق بیدمشک گاهی بدون رقیق کردن استفاده می شود و خواص تقویت کنندگی ، آرام بخش، ضد گرمازدگی و مقوی قلب دارد. گاهی نیز به صورت شربت آن را رقیق و مقداری شکر به آن اضافه می شود.

 

منبع : صدا و سیما

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.