پیاز اشک مردم را در آورد

پیشی گرفتن قیمت پیاز از میوه های فصل پیاز، در حالی اشک مردم را در ‌آورد که طبق گفته «رییس اتحادیه میوه و تره بار بیرجند» نمی توان دلیل محکمی برای این افزایش قیمت بیان کرد.

از چند هفته گذشته قیمت پیاز با افزایش ۱۵۰ درصدی به حدود ۸ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده و قیمت آن از میوه های فصل مانند لیموشیرین، پرتقال و سیب بیشتر شده و صدای شهروندان را در آورده است.

یکی از شهروندی که در حال خرید پیاز است ضمن گلایه مندی از افزایش قیمت این محصول می گوید: چرا هر چند مدت، باید شاهد گرانی یکی از اقلام مورد نیاز سبد غذایی مردم باشیم و نظارتی هم که انجام نمی شود.

«رحیمی» ضمن ابراز تعجب از افزایش بی سابقه قیمت پیاز به این نکته اشاره دارد که این روزها قیمت پیاز هم ردیف و یا بالاتر از میوه های فصل شده است.

یکی دیگر از شهروندان هم گریزی به قیمت پیاز در چهارشنبه بازار شهر بیرجند می زند و می گوید: ساعت ۹ شب به امید ارزان تر بودن قیمت ها به چهارشنبه بازار رفتم اما متاسفانه پیاز خوب کیلویی ۷ هزار تومان بود البته برخی فروشندگان پیاز با کیفیت پایین به ازای هر کیلوگرم ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار تومان عرضه می کردند که در حقیقت نصف آن سرمازده و ضایعات بود.

به گفته وی تنها توجیه عرضه کنندگان و فروشندگان از این افزایش قیمت، کیفیت متفاوت این محصول است.

یکی از شهروندان هم با بیان اینکه به امید قیمت مناسب اول هفته برای خرید به روز بازار می آید، می گوید: قیمت پیاز محلی روز گذشته در چهار راه مفتح بیرجند کیلویی ۶ هزار تومان بود در حالی که قیمت این محصول در روز بازار بیشتر از داخل شهر است؛ مردم به امید قیمت مناسب از روزبازارها خرید می کنند و فروشنده ها باز هم کیفیت را بهانه می کند.

مطالب مرتبط  ثبت ملی هنر قلم زنی شهر طبس

یکی از فروشندگان میوه و تره بار بیرجند هم با تایید افزایش قیمت پیاز در دو هفته اخیر می گوید: قیمت پیاز از اوایل دی ماه روند تصاعدی گرفته و در حال حاضر به حدود ۸ هزار تومان رسیده است.

وی در ادامه به کاهش قدرت خرید مردم اشاره می کند و می افزاید: با توجه به افزایش قیمت ها مردم پیاز کمتری مصرف می کنند.

رییس اتحادیه میوه و تره بار بیرجند در پیگیری «شبستان» ضمن تایید افزایش قیمت پیاز از دو هفته گذشته می گوید: با گرانی میوه و صیفی‌جات هربار برای این موضوع دلیلی داشتیم اما واقعا نمی توان دلیل محکمی برای این افزایش قیمت بیان کرد.

البته «محمد حیدری» افزایش دما و بروز سیل در برخی نقاط مانند جیرفت را در افزایش قیمت پیاز بی تاثیر نمی داند و می گوید: هر سال در دی ماه پیاز مورد نیاز از جیرفت تامین می شد و امسال با توجه به وقوع سیل بندرعباس، پیاز منطقه به طور کامل از بین رفت و پیازهای موجود از انبارها تامین می شود.

وی در خصوص تعیین زمان برای ثبات قیمت این محصول ابراز نگرانی می کند و می افزاید: متاسفانه نمی توان زمانی برای ثبات قیمت پیاز در نظر گرفت.

حیدری با بیان قیمت پیاز در شیراز بین ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار تومان است، می گوید: با وجود بعد مسافت، ضایعات و…تامین پیاز با این قیمت توجیه ندارد و مردم هم به دنبال جنس با کیفیت با قیمت مناسب هستند.

به گفته وی در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم پیاز در میدان بار براساس نوع و کیفیت حدود ۶ هزار تومان و در سطح شهر هم با احتساب کارمزد این محصول با قیمت بیش از ۷ هزار تومان به متقاضی عرضه می شود.

مطالب مرتبط  توزیع تخم نوغان در خراسان جنوبی

وی ابراز امیدواری می کند: با ورود پیاز از دیگر نقاط شاهد کاهش قیمت این محصول و شکست قیمت ها در بازار باشیم.

منبع:خبرگزاری شبستان

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .