کاهش ۱۵ درصدی قیمت مسکن، ادعا یا واقعیت؟

اتحادیه مشاوران املاک در حالی از کاهش ۱۵ درصدی قیمت مسکن در بیرجند خبر داده که بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت‌ها نه تنها کاهش نداشته، بلکه در برخی مناطق افزایش هم یافته است.

چند روز پیش بود که رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند مدعی شد قیمت مسکن در بیرجند ۱۵ درصد کاهش یافته است، ادعایی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه متأثر از رکود بازار مسکن باشد، نتیجه کاهش قدرت خرید مردم و خوش انصافی مالکان شخصی و نه انبوه سازان باشد.

از ابتدای امسال شاهد رکود در بازار مسکن هستیم، رکودی که می‌توانست خود را در کاهش قیمت نشان دهد، اما بررسی‌های میدانی از چند واحد مشاور املاک بیرجند نشان می‌دهد قیمت مسکن نه تنها تغییری نکرده بلکه در برخی مناطق افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد.

یکی از مشاوران املاک بیرجند با اشاره به افزایش قیمت مسکن از ابتدای امسال می‌گوید: یک واحد نوساز در خیابان مفتح بیرجند که پارسال هر متر مربع ۱۰ میلیون تومان بود، امسال به متری ۱۱ میلیون تومان افزایش یافته است.

به شمال شهر بیرجند هم سری زدیم، یکی از مشاوران املاک این منطقه به خبرنگار ما می‌گوید: قیمت مسکن از ابتدای امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه پارسال هیچ گونه افزایش و کاهش نداشته و تنها بازار خرید و فروش مسکن راکد و ثابت مانده است.

یکی دیگر ازمشاوران املاک بیرجند نیز می‌گوید: بسیاری از انبوه سازان قیمت واحد‌های مسکونی را خیلی بالا اعلام می‌کنند و به همین خاطر تعداد معاملات مسکن کاهش یافته است.

او ادامه می‌دهد: اگر سازنده‌ها و مالکان قیمت‌ها را تعدیل نکنند، رکود بازار مسکن بیشتر می‌شود و حجم معاملات به شدت کاهش می‌یابد.

مطالب مرتبط  اجرای طرح ملی پایش باقیمانده دارویی شیرخام در سرایان

کاهش ۳۵ درصدی معاملات مسکن

اربابی رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند به اشاره به رکود بازار مسکن از ابتدای امسال می‌گوید: میزان خرید و فروش مسکن در بیرجند نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش یافته است.

او بیان می‌کند: امسال برخی فروشندگان به دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی، قیمت املاک خود را افزایش داده‌اند، از طرفی دیگر به خاطر تورم، قدرت خرید مردم پایین آمده و رکود بر بازار مسکن حاکم است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند به کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت مسکن اشاره و تصریح می‌کند: شاید یکی از دلایل عمده این کاهش قیمت، تمایل کمتر مردم برای خرید یا فروش مسکن است.

اربابی البته بر این نکته هم تأکید می‌کند که با توجه به شکسته شدن حباب قیمت مسکن در استان، ممکن است شاهد کاهش قیمت املاک باشیم.

او با تأکید بر اینکه تورم قیمت مسکن در بیرجند بیشتز از تورم عمومی است می‌گوید: قیمت مسکن در شهر بیرجند به نسبت اینکه جمعیت بالایی نداریم، خیلی بالاست و علت آن سرمایه‌گذاری زیاد مردم در این بخش است که این موضوع شغل‌های کاذب زیادی را هم ایجاد کرده است.

مسکن هنوز گران است

در حالی که به گفته مسئولان اتحادیه مشاوران املاک، قیمت مسکن در بیرجند تا ۱۵ درصد کاهش داشته است، فخیم زاده معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند نظر دیگری دارد و می‌گوید: هنوز زود است درباره ادعای کاهش قیمت مسکن قضاوت کنیم.

او بیان می‌کند: معمولا ۶ ماه ابتدای سال، فصل ساخت و ساز و خرید مسکن و ۶ ماه دوم سال، فصل ارزیابی است.

مطالب مرتبط  توصیه دامپزشکی در خصوص دفن لاشه دام های تلف شده

فخیم زاده اظهار می‌کند: ثبات قیمت را در بازار مسکن داریم و در حال حاضر عرضه مسکن برای فروش زیاد و تقاضا پایین است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند، کاهش واقعی قیمت مسکن را متأثر از دو عامل می‌داند: افزایش نظارت‌های دولت بر بازار مسکن و عرضه زمین و کاهش هزینه ساخت و ساز به ویژه در حوزه مصالح ساختمانی که اگر در عمل اتفاق بیفتند، می‌توان امیدوار به کاهش قیمت مسکن بود.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.