کاهش ۴۸.۵ درصدی جمعیت پرندگان مهاجر در خراسان جنوبی

سرشماری امسال پرندگان آبزی و کنار آبزی در خراسان جنوبی از کاهش ۲۵۵۲ قطعه‌ای این پرندگان حکایت دارد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ، گفت: در سرشماری امسال ۲ هزار و ۶۹۱ قطعه پرنده آبزی و کنارآبزی شامل ۳۸ گونه مختلف مشاهده شد که اردک سرسبز، خوتکا، چنگر، حواصیل، باکلا، فلامینگو، کشیم، اِگرت بزرگ و بوتیمار کوچک از جمله آن‌ها است.

مودی افزود:جمعیت پرندگان آبزی و کنار آبزی استان سال گذشته ۵ هزار و ۲۳۴ قطعه بود که امسال کاهش محسوسی داشته است.

وی گفت: خشک شدن برخی رودخانه‌ها و زیستگاه‌های آبی دائمی از جمله دلایل این کاهش جمعیت است و از طرفی بدلیل بارندگی‌های سیل آسای اخیر در استان بسیاری از بند‌های خاکی و گودال‌ها آبگیری شده اند که این خود موجب پراکنده شدن جمعیت پرندگان آبزی از زیستگاه اصلی به آبگیر‌های موقت شده و شمارش و برآورد دقیق جمعیت را با مشکل مواجه کرده است ضمن اینکه تغییرات اقلیمی و تغییر دمای هوا تاثیر مهمی در زمان مهاجرت پرندگان آبزی و مهاجر داشته است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: پرندگان خصوصا پرندگان آبزی و کنار آبزی جایگاه مهمی در تنوع زیستی و زندگی انسان‌ها دارند که از جمله برخی فواید می‌توان به کنترل آفات، گرده افشانی، پاکسازی طبیعت، بذر افشانی، دگرگونی مناظر طبیعی، اکوتوریسم و ایجاد درآمد برای جوامع محلی اشاره کرد لذا باید به نحو شایسته از آن‌ها حفاظت و حراست کرد که لازمه این امر جمع آوری اطلاعات دقیق شناسائی زیستگاه‌ها و وضع حضور گونه‌ها و پایش مداوم زیستگاه‌ها است.
مودی افزود: در این راستا همزمان با سراسر کشور برنامه سرشماری زمستانی پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی از ۱۱ دی  شروع می شود و به مدت یک ماه ادامه داشت.

مطالب مرتبط  قدردانی استاندار از پلیس در پیشگیری از کرونا

وی گفت: خراسان جنوبی دارای ۲۶ زیستگاه آبی مهم شامل تالاب‌ها، رودخانه‌ها و سد‌ها است که از جمله زیستگاه‌های مهم آبی استان می‌توان به تالاب کجی نمکزار نهبندان، سد فرخی قاین، سد رزه درمیان و تالاب خور اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری صداوسیما
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *