کرونا، کالای دکان سهل انگاری/ شایعه ای عجیب به گوش می رسد

ویروس کرونا در همه جا وجود دارد و در صورتی که سپر دستورالعمل‌های بهداشتی را بر زمین بگذاریم و غفلت کنیم، در برابر کرونا شکست خورده ایم.

ویروس کرونا همچنان در کوچه و بازار شهر می‌چرخد و یقه هرکس را که بخواهد می‌چسبد و او را به خود گرفتار می‌کند.

این ویروس مرموز و چموش انگار قصد رفتن ندارد و هر زمان که از ما سهل انگاری ببیند، میدان عمل را برای خود فراخ می‌بیند و کارمان را تمام می‌کند.

اگر این گونه تصور کنیم که داریم با کرونا می‌جنگیم و در برابرش قرار گرفته ایم، باید به این نکته هم توجه کنیم که هر جنگی سلاح می‌خواهد و دفاع کردن بدون سلاح و سپر میسر نیست.

سلاح مقابله با کرونا نیز انجام دادن اموری است که شاید به ظاهر ساده و پیش پا افتاده باشد، اما می‌تواند نفس ویروس را بگیرد و جانی دوباره به نفس‌های ما ببخشد.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و انجام اقداماتی از جمله ماسک زدن، شستشوی مداوم دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی می‌تواند جامعه را از خطر پیروزی کرونا نجات دهد.

پیر و جوان رعایت نمی کنند/ با واکسن دیگر مبتلا به کرونا نمی شویم؟

حیدری یکی از شهروندان بیرجندی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: کافیست در بازار چند قدمی گام برداریم؛ در این زمان تعداد بسیاری از مردم را مشاهده می‌کنیم که صورت خود را باز گذاشته اند و بدون ماسک در بازار می‌چرخند.

او افزود: حتی بعضی‌ها بدون دلیل از خانه خود خارج می‌شوند و بی آن که کاری داشته باشند یا ضرورتی برای آن‌ها پیش آمده باشد در کوچه و خیابان تردد می‌کنند و همین باعث می‌شود که تنه به تنه کرونا بزنند.

مطالب مرتبط  یکی از میادین بیرجند به نام سردار شهید قاسم سلیمانی مزین می شود

حیدری اظهار کرد: بی توجهی جوانان و از طرفی خوش خیالی برخی سالمندان باعث شده تا جان افراد در معرض خطر قرار بگیرد و امکان ابتلا به کرونا بیشتر شود.

این شهروند بیرجندی بیان کرد: بسیاری از سالمندان در گوشه‌های مختلف بازار دور همدیگر می‌نشینند و بدون ماسک و رعایت فاصله اجتماعی به صحبت می‌پردازند.

او ادامه می‌دهد: به تازگی حرفی که بیشتر شبیه به یک شایعه بی اساس است در میان مردم دست به دست می‌شود و می‌توان از زبان‌های مختلف آن را شنید که اگر واکسن کرونا را زدید، دیگر مبتلا نخواهید شد.

حیدری عنوان کرد: چه کسی گفته است که وقتی واکسن را تزریق کردیم، دیگر نه نیاز به ماسک هست و نه نیاز به رعایت بهداشت؟

این شهروند بیرجندی گفت: تا زمانی که جمیع عوامل و سپر‌های دفاعی در کنار هم قرار نگیرند، نمی‌توان کاری برای شکست کرونا انجام داد و کاهش موقتی آمار‌ها نیز با سهل انگاری مردم متوقف خواهد شد.

ابتلای ۲۶۳ نفر دیگر به کرونا

به آمار‌های مربوط به کرونا در خراسان جنوبی سری بزنیم تا از حال و هوای این ویروس بیشتر بدانیم.

مهدی زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته ۳۷۹ آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا ۱۲۴ بیمار جدید شامل ۲۹ بستری و ۹۵ سرپایی، شناسایی شدند.

او افزود: از این تعداد ۴۹ مورد از بیرجند، ۵ مورد از بشرویه، ۲ مورد از خوسف، ۴ مورد از درمیان، ۴ مورد از فردوس، ۱۱ مورد از زیرکوه، ۱۱ مورد از طبس، ۳ مورد از سرایان، ۳ مورد از سربیشه، ۱۶ مورد از قاین و ۱۶ مورد از نهبندان بوده است.

مطالب مرتبط  موارد کرونا در سفرهای بین شهری خراسان جنوبی افزایش یافت

مهدی زاده بیان کرد: همچنین از ۵۹۱ تست سریع کرونا ۱۳۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شده اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند عنوان کرد: در حال حاضر ۳۱۵ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که ۱۸۰ نفر از آن‌ها کرونا مثبت اند.

او ادامه داد: از این تعداد ۳۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال ۱۳ نفر از آن‌ها نامساعد است.

مهدی زاده تصریح کرد: با ثبت یک مورد فوت جدید ناشی از کرونا در شبانه روز گذشته در خراسان جنوبی مجموع فوتی‌های ناشی از این بیماری در استان به هزار و ۹۹ نفر رسید.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.