کشف و نامگذاری سه گونه جدید جانوری در بیرجند

سه گونه جانوری از زیررده کنه‌ها از روستا‌های اطراف بیرجند جمع آوری و در قالب پایان نامه دانشجوی دکترا شناسایی و توصیف شد.

دکتر جواد نوعی ، عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند گفت: طی بررسی گونه‌های جانوری مربوط به بندپایان و عنکبوت مانند‌ها در استان خراسان جنوبی در قالب پایان نامه دانشجوی دکتری دانشگاه زابل با مشارکت همکاران دانشگاه بیرجند، یک گونه جانوری از زیررده کنه‌ها به نام «آکیمنوترومبیوم خشایارشاهی ۲۰۲۲, Noei khashayarshahi Achaemenothrombium» از این استان شناسایی و توصیف شد.

استاد راهنمای دوم این پایان نامه گفت: این گونه به صورت انگل خارجی از میزبان هایش که جزو آفات کشاورزی هستند از روستا‌های درخش ، تجنود، امیرآباد، خراشاد، نوفرست و گیوک جمع آوری شد.

وی گفت: دو گونه جدید دیگر نیز از جنس بیرجندترومبلا ۲۰۲۰ Birjandtrombella Noei (اولین گونه آن قبلاً از بیرجند شناسایی و توصیف شده و اسم گونه به نام بیرجند است) از برزیل و با مشارکت همکاران خارجی از کشور‌های مونته نگرو و برزیل شناسایی و توصیف شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند گفت: نتایج این تحقیق در قالب دو مقاله علمی در مجله معتبر علمی به نام Acarology Applied and Systematic در استرالیا چاپ و منتشر شد.

دکتر جواد نوعی گفت: گونه‌های کشف شده از دشمنان طبیعی آفات کشاورزی محسوب می‌شوند که در کنترل بیولوژیک آفات گیاهی باعث کنترل آفات زیان‌آور کشاورزی می‌شوند و همچنین باعث حذف سموم برای کنترل آفات  خواهد شد.

منبع: خبرگزاری صداوسیما
Click to rate this post!
[Total: Average: ]
مطالب مرتبط  دمای هوا در خراسان جنوبی افزایش می‌یابد
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.