کشف ۳۲۲ دستگاه استخراج رمز ارز در خراسان جنوبی

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: ۳۲۲ دستگاه استخراج رمز ارز غیرمجاز از ابتدای دی سال گذشته تاکنون در این استان کشف و ضبط شده است.

مهدی دادگر ،افزود: از این تعداد ۱۶۸ دستگاه از ۲۹ مرکز رمز ارز توسط شرکت برق استان کشف شد و ۱۵۴ دستگاه توسط دستگاه‌های متولی پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا در خراسان جنوبی کشف شده است که این دستگاه‌ها هنوز به شبکه وصل نشده‌ بودند.

وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از خاموشی‌های اعمال شده در همه استان‌ها مربوط به فعالیت دستگاه‌ها و مزارع غیرمجاز رمز ارز است گفت: به مشترکانی که رمز ارزهای غیرمجاز را شناسایی و به شرکت توزیع برق استان معرفی کنند، تا سقف ۱۰ میلیون تومان پاداش پرداخت می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی ادامه داد: مردم می‌توانند برای معرفی رمز ارزهای غیرمجاز با شماره ۱۲۱ یا مراکز برق شهرستان‌ها تماس بگیرند و اطمینان داشته باشند که ارائه اطلاعات از سوی آنان محرمانه خواهد ماند.

وی اظهار داشت: مصرف این دستگاه‌ها خیلی بالاست و هر دستگاه ماینر حدود ۲ هزار وات مصرف برق دارد.

دادگر با تاکید بر اینکه تیم‌های پایش شرکت برق به صورت مرتب مصرف برق مشترکان استان را رصد می‌کنند گفت: به توان مردمی درخصوص کشفیات بیشتر رمز ارزها نیاز داریم.

وی افزود: در خراسان جنوبی فقط یک واحد رمز ارز مجاز داریم که در راستای مدیریت مصرف برق از اول خرداد امسال برق آن قطع شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: یکی از عواملی که با آن روبه‌رو هستیم گسترش رمز ارزها به عنوان یک وسیله پرمصرف و غیرمجاز در جامعه است که باعث بروز افت ولتاژ برق و در نتیجه آسیب به تجهیزات می‌شوند.

مطالب مرتبط  راهیابی ۱۵۱ دانش آموز به دومین مرحله المپیاد‌های علمی

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین مضرات این دستگاه‌ها ایجاد نوسان ولتاژ شدید در سطح شبکه برق است که باعث آسیب جدی به لوازم برقی شهروندان و شبکه برق می‌شود.

دستگاه‌های غیرمجاز تولید ارز دیجیتال (بیت کوین) علاوه بر مصرف بالای برق و استفاده از تعرفه‌ ارزان، خسارت زیادی به شبکه‌ توزیع برق وارد می‌کند و بخشی از خاموشی‌ ناخواسته را سبب می‌شوند.

پول مجازی (بیت‌کوین) پیش از این با استفاده از رایانه‌های خانگی تولید می‌شد اما در سال‌های اخیر دستگاه‌های مخصوص استخراج این پول مجازی (ماینر) ساخته شده که واردات و استفاده از آنها در ایران غیرمجاز است.

استخراج ارز دیجیتال به ویژه نوع بیت‌کوین نیاز به مصرف بالای برق دارد به گونه‌ای که برای استخراج هر واحد بیت‌کوین نیاز به ۷۲ مگاوات ساعت برق است و با توجه به قیمت نازل برق در ایران بسیاری از استخراج‌کنندگان اقدام به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان می‌کنند، این در حالی است که ارز دیجیتال تولید شده با این برق رایگان به بالاترین نرخ در جهان خرید و فروش می‌شود.

 

منبع : ایرنا

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.