گونه‌های جانوری خراسان جنوبی در معرض خطر انقراض

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از جمع‌آوری و معدوم‌سازی بیش از دو هزار تله و دام زنده.گیری هوبره از ابتدای سال جاری تا کنون خبر داد.

حسن اکبری مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی امروز چهارشنبه ۲۵ دی، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون با بهره‌گیری از اصل حفاظت مشارکتی، همکاری گسترده جوامع بومی و محلی، تشکل‌های زیست‌محیطی استان، انجام گشت و کنترل و پایش مستمر در مناطق شهرستان‌های مرزی استان و با تعامل و همکاری پرسنل نیروی انتظامی دو هزار تله و دام زنده‌گیری هوبره از سطح مناطق جمع‌آوری و معدوم شد.
وی با اظهار نگرانی از وجود این تعداد تله زنده‌گیری در منطقه تصریح کرد: هرساله هزاران درخت و درختچه تاغ برای ایجاد مانع و هدایت پرنده‌ها به سمت تله‌ها قطع می‌شوند، صدها پرنده یا پستانداران کوچک دیگر ناخواسته در این تله‌ها گرفتار شده و بیشتر آن‌ها کشته می‌شوند که اگر چاره‌اندیشی نشود، نابودی طبیعت استان خراسان جنوبی را در پی خواهد داشت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به اینکه متاسفانه زنده‌گیری و فروش هوبره تبدیل به شغل کاذبی برای برخی از جوامع محلی مخصوصا روستاهای مرزی شده است، گفت: این زنگ خطری برای از هم گسستن زنجیره‌های غذایی طبیعت منطقه و شکل‌گیری بحران‌هایی همچون پدیده گرد و غبار به واسطه نابودی تاغزارها و پوشش گیاهی منطقه خواهد بود.
اکبری، تقویت اعتبارات پیشگیرانه و مقابله‌ای محیط زیست، همت جمعی و مشارکت بسیاری از دستگاه‌های اجرایی و نظارتی را مهم‌ترین راه مقابله با از بین رفتن این گونه کمیاب در استان عنوان کرد و گفت: در ابتدا از مبلغین دینی این روستاها درخواست می‌کنیم فتوای دینی نابودی منابع زیستی و عدم رعایت حقوق حیوانات را به درستی برای مردم تبیین کرده و در تغییر فرهنگ عمومی مواجهه با طبیعت ما را یاری کنند.
وی افزود: از دستگاه‌های اجرایی مرتبط به خصوص منابع طبیعی و امور عشایر استان نیز درخواست داریم با متخلفین قطع درختچه‌های تاغ با جدیت برخورد کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی همچنین از نیروهای نظامی و انتظامی مستقر در نواحی مرزی خواست تا برخورد با متخلفین زنده‌گیری هوبره را در دستور کار خود قرار داده و از نابودی مواهب خدادادی این مرز و بوم جلوگیری کنند.
اکبری خواستار تداوم برخورد جدی و بازدارنده با متخلفین از سوی دستگاه قضایی شد و از سمن‌ها و همه دوستداران و حافظان محیط زیست درخواست همکاری برای آموزش و ارتقای فرهنگ زیست‌محیطی کرد.

مطالب مرتبط  افزایش دما در خراسان جنوبی

منبع :صداوسیما

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .