۴۲۱ هکتار از اراضی شهرستان سربیشه به آبیاری نوین مجهز شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه گفت: از محل اعتبارات سال مالی گذشته ۴۲۱ هکتار سامانه آبیاری نوین با اعتبار سه میلیارد و ۸۸۹ میلیون تومان در اراضی کشاورزی این شهرستان اجرا شد.

مریم جوادی بایگی ،افزود: این طرح‌ها شامل سامانه‌های آبیاری کم‌فشار و تحت فشار است که باعث افزایش راندمان بهره‌وری آب، افزایش تولید در واحد سطح و صرفه‌جویی آب به میزان یک میلیون متر مکعب در سال می‌شود.

وی اظهار داشت: از سال ۸۲ تاکنون چهار هزار و ۵۸۸ هکتار طرح آبیاری نوین با اعتبار دولتی ۲۶ میلیارد و ۱۱ میلیون تومان در سربیشه اجرا شد که صرفه‌جویی سالانه ۱۴ میلیون متر مکعب آب در بخش کشاورزی شهرستان را در پی دارد.

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: در سال‌های اخیر تبدیل روش‌های آبیاری سنتی به روش‌های آبیاری نوین در کشور ما به ویژه در خراسان جنوبی مورد توجه قرار گرفته است و اجرای این سامانه‌ها علاوه بر افزایش راندمان بخش کشاورزی و محصول می‌تواند باعث استفاده بهینه از نعمت خدادادی آب نیز بشود.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح بازسازی و نوسازی قنوات شهرستان سربیشه از محل اعتبارات سال مالی گذشته گفت: از این محل هشت رشته قنات به متراژ هزار و ۲۵۳ متر و با اعتبار یک میلیارد و ۴۹۱ میلیون تومان بازسازی و احیا شد.

۷۷۱ رشته قنات با تخلیه سالانه ۲۴.۳ میلیون متر مکعب آب در این شهرستان وجود دارد.

براساس گزارش مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی، استان خراسان جنوبی تا پایان تیر امسال با اجرای یک هزار و ۳۵۷ هکتار پروژه‌های نوین آبیاری رتبه پنجم کشور و با ۱۲ هزار و ۲۸۹ هکتار رتبه اول کشور را در پروژه‌های در حال اجرا کسب کرده است.

مطالب مرتبط  سفر زوج دوچرخه سوار ایرانگرد در طبس

حدود ۹۰ درصد طرح‌های آبیاری نوین خراسان جنوبی در سال‌های اخیر اجرا شده و تاکنون یک سوم اراضی مستعد استان به این سامانه‌ها مجهز شده است.

بنابر اعلام سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ۲ هزار و ۲۰۶ چاه کشاورزی، ۲ هزار و ۱۸۹ چشمه و ۶ هزار و ۹۶۰ قنات در این استان وجود دارد و حجم تخلیه سالیانه این منابع ۸۷۴ میلیون متر مکعب است.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و مرکز شهرستان سربیشه در ۶۶ کیلومتری بیرجند است.

منبع :ایرنا

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.