• صفحه خانگی
  • >
  • مسکن
  • >
  • ۵۳ درصد خانه‌های روستایی خراسان‌جنوبی مقاوم شدند/افزایش تسهیلات

۵۳ درصد خانه‌های روستایی خراسان‌جنوبی مقاوم شدند/افزایش تسهیلات

 مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ۵۳ درصد خانه‌های روستایی خراسان‌جنوبی مقاوم شده‌اند، گفت: تسهیلات برای مقاوم سازی خانه‌ها به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

چند روز پیش زلزله‌ای در محدوده روستاهای چاهک موسویه و علی آباد در نزدیکی آرین شهر رخ داد که خوشبختانه خسارت زیادی به همراه نداشت، اما مجدد این زنگ خطر را به صدا درآورد که خراسان‌جنوبی استانی زلزله خیز است که باید برای مواجهه با این پدیده آمادگی کامل را داشته باشیم.

یکی از این آمادگی‌ها، مقاوم سازی خانه‌های روستایی و حرکت به سمت حذف خانه‌های خشت و گلی است که با کوچک‌ترین زلزله‌ای ولو در مقیاس و ریشتر کم احتمال خطر و آسیب جانی و مالی دارد. حال این سوال مطرح می‌شود که در حال حاضر وضعیت مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی به چه شکل است.

قاسم تنها، مدیرکل بنیاد مسکن خراسان‌جنوبی ، اظهارکرد: در حال حاضر از حدود ۸۸ هزار و ۸۳۵ خانه روستایی در خراسان‌جنوبی تعداد ۴۷ هزار و ۲۷۹ واحد روستایی مقاوم سازی شده است که ۵۳.۲ درصد خانه‌ها را شامل می‌شود.

جلوتر از میانگین کشوری در مقاوم سازی خانه‌ها هستیم

وی با اشاره به اینکه میانگین کشوری در خصوص مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی ۵۲ درصد است، بیان‌کرد: هر چند ما حدود یک درصدی از میانگین کشوری بالاتر هستیم ولی به واسطه آنکه هنوز حدود ۴۷ درصد دیگر از خانه‌ها مقاوم سازی نشده‌اند احساس مسئولیت در این زمینه داریم.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان‌جنوبی اظهارکرد: ما در هر جلسه، هر برنامه رسانه‌ای، هر دیدار با فرمانداران و مردم داشته‌ایم از روستاییان عزیز درخواست کرده‌ایم که برای مقاوم سازی خانه‌های خود و دریافت تسهیلات در این زمینه مراجعه کنند.

مطالب مرتبط  کشف لاشه یک رأس قوچ وحشی در شهرستان زیرکوه

تنها در زمینه تسهیلات مقاوم سازی خانه‌های روستایی بیان‌کرد: تسهیلات مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی ۱۰۰ میلیون تومان و با بازپرداخت ۲۰ ساله و کارمزد پنج درصد است و در حقیقت در میان تسهیلات بانکی بهترین شرایط را دارد.

وی ادامه‌داد: افزایش تسهیلات مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان (با همان شرایط قبلی و بازپرداخت ۲۰ ساله و …) نیز هنوز ابلاغ نشده است ولی به زودی دستورالعمل و ابلاغیه آن به دست ما خواهد رسید و روستاییان عزیز با مبلغ بیشتری می‌توانند برای مقاوم سازی خانه‌های خود اقدام کنند.

اولویت پرداخت تسهیلات با ساکنین روستا است

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی گفت: اولویت اول پرداخت تسهیلات مقاوم سازی خانه‌های روستایی کسانی هستند که هم اکنون در روستاهای استان سکونت داشته و تمایل برای دریافت این وام و تسهیلات را دارند.

تنها اظهارکرد: ما اگر به هر دلیلی افراد ساکن در روستا برای دریافت وام مراجعه نکردند، این ظرفیت تسهیلات می‌تواند در اختیار سایر افراد برای مقاوم سازی خانه‌ها در روستا قرار گیرد.

وی افزود: به عنوان مثال فردی در شهر زندگی می‌کند، اما یک خانه پدری در روستا دارد که روزهای آخر هفته به آنجا مراجعت می‌کند که در صورت عدم مراجعه ساکنین روستا برای دریافت تسهیلات، او در اولویت بعدی می‌تواند نسبت به دریافت تسهیلات و مقاوم سازی آن خانه اقدام کند.

منبع : خبرگزاری مهر

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.